Rijeka Crnojevića jako historické obchodní středisko na Skadarském jezeře

Na severozápadním pobřeží Skadarského jezera stojí za návštěvu půvabné malé místo Rijeka Crnojevića, které bylo 19. století a ještě v prvních desetiletích 20. století živým střediskem obchodu a manufakturní výroby. Získalo si oblibu a bylo hojně navštěvovaná obyvatelstvem nejen z širokého okolí Skadarského jezera, ale i z celé Černé Hory.

Kouzelná zdejší krajina, četné památky minulosti a mírné podnebí přilákaly v té době i příslušníky panující černohorské dynastie Petrovićů. Její zakladatel, vladyka Petr I. Petrović Njegoš, (vladykové byli současně světskými vládci a nejvyššími představiteli černohorské pravoslavné církve) si tu v počátkem 19. století postavil první zděný dům a založil tu tržiště (pazar). Jeho dům zvaný Kuća Sv. Petra (Petr I. Petrović Njegoš byl prohlášen za svatého pod jménem Sveti Petar Cetinjski) je nyní obnoven a slouží jako kaple a pamětní prostor). V rozrůstající se osadě se začali usazovat řemeslníci a obchodníci. Jejich stálé výstavnější kamenné domy představovaly symbiózu místní středomořské architektury a orientálního stavebnictví s dřevěnými balkony na sloupech.

Rijeka CrnojevićaV polovině 19. století bylo v městečku Rijeka Crnojevića šedesát domů. V jejich přízemní se nacházely obchody (říkalo se jim dućani), dílny řemeslníků všeho druhu, kavárny apod. Obchodovalo se především zemědělskými plodinami a rybami. Ryby ze Skadarského jezera byly vyhledávány hlavně italskými kupci. Sladkovodní skadarské ryby byly po celé Itálii vysoce ceněným artiklem, a to především sušené oukleje. Na odbyt šla i zdejší vína a pálenka - rakija.

V roce 1853 vybudoval kníže Danilo na památku svého otce kamenný obloukový most (říká se mu Danilov most), který je dodnes spolu s přilehlou jednopatrovou budovou zvanou Mostina nejtypičtější stavbou městečka Rijeka Crnojevića a častým motivem fotografů. Danilo se zasloužil i o zpevnění nábřeží, jeho vydláždení a vytvoření náměstí (pijaca).

Řeka Rijeka CrnojevićaRijeka Crnojevića získala další prestiž, když si na lokalitě Ljeskovac dal v osmdesátých letech 19. století postavit palác kníže Nikola I. Petrović (pozdější první a poslední černohorský král). Jeho skadarská letní rezidence zvaná Palác (Palac) se stala velmi oblíbeným zimním i letním sídlem panující rodiny (sídelním městem byla Cetinje). Dnes tato budova čeká na zaslouženou rekonstrukci.

V roce 1910 bylo vybudováno přístaviště v Lipoviku, odkud byla provozována pravidelná plavba po Skadarském jezeře. Dalšímu rozvoji přispělo i vybudování cesty Cetinje – Podgorica a Cetinje – Virpazar. V té době tu byly tři hotely, třicet kaváren a dokonce i první lékárna v celé Černé Hoře. Mezi dvěma světovými válkami začala stagnace, k níž přispěly jak časté záplavy, tak stoupající význam měst Cetinje, Bar a Podgorica jako obchodních center. Po druhé světové válce pokračovalo vysídlování městečka a jeho upadání. Izolaci ještě prohloubilo vybudování nové silnice Cetinje – Podgorica v sedmdesátých letech minulého století, která vede několik kilometrů severněji.

Skadarské jezeroDnes je toto krásné klidné místo častým výletním cílem především z jižních letovisek černohorského jadranského pobřeží, ale i z hlavního města Podgorice. Nádherná příroda okolí Skadarského jezera nabízí nezapomenutelné výhledy, především z lokality Meterizi, na silnici Cetinje – Podgorica severovýchodně od osady Rijeka Crnojevića. Na své si přijdou i milovníky rybích pokrmů, například v restauraci Stari most nebo Mostina, kde je místní specialitou výborná rybí polévka podle staré receptury nebo skvěle upravení úhoři. K oživení v posledních letech přispělo zřízení návštěvnického střediska Národního parku Skadarské jezero a rostoucí počet nabízených turistických a sportovních aktivit. Jednou s nich jsou i tradiční slavnosti nazvané "Rijecká noc" (Riječka noć), o nichž jsme informovali v článku: Tip na výlet: na "Rijeckou noc" do městečka Rijeka Crnojevića.


Zdroj informací:

Zmapováno 46 horských stezek v národních parcích Biogradska gora, Durmitor a Prokletije

Zmapováno 46 horských stezek v národních parcích Biogradska gora, Durmitor a Prokletije

Turistická organizace Žabljaku představila výsledky projektu "IT jako podpora rozvoje adrenalinového cestovního ruchu", jehož cílem je naučit členy horolezeckých klubů, outdoorových klubů, cyklisty a milovníky přírody využívat GPS navigaci a mobilní telefony k lepší orientaci v horách.

12.10.2017
Nová panoramatická cesta v jižní části Černé Hory

Nová panoramatická cesta v jižní části Černé Hory

Region Bar prezentoval nový turistický produkt, který nazval "Panoramatická cesta - Mezi dvěma kouzelnými břehy". Má za úkol seznámit turisty s hornatým územím mezi Jaderským mořem a Skadarským jezerem a pobřežím na obou stranách.

28.06.2017
Velký úspěch černohorského propagačního filmu na festivalu v Berlíně

Velký úspěch černohorského propagačního filmu na festivalu v Berlíně

Propagační spot Národní turistické organizace Černé Hory s názvem "Montenegro - Always more to find out/Crna Gora - uvijek drugačija" (Černá Hora - vždy jiná) slavil velký úspěch filmovém festivalu "The Golden City Gate", kde mezi turistickými filmy získal druhé místo v kategorii Země (Country).

23.03.2017
Patnáct skvělých důvodů, proč navštívit Černou Horu v roce 2017

Patnáct skvělých důvodů, proč navštívit Černou Horu v roce 2017

Známý magazín "The Culture Trip" nedávno zveřejnil na svých stránkách článek "Patnáct skvělých důvodů, proč navštívit Černou Horu v roce 2017".

02.03.2017
Njegušský pršut je první chráněný výrobek Černé Hory

Njegušský pršut je první chráněný výrobek Černé Hory

Njegušský pršut se stal prvním černohorským výrobkem, který je zákonem chráněn jako potravina s chráněným zeměpisným označením.

17.01.2017
Zázraky přírody, které najdete jen v Černé Hoře

Zázraky přírody, které najdete jen v Černé Hoře

Černohorská turistická organizace doporučuje zahraničním turistům, kteří při svých cestách vyhledávají přírodní rarity, několik jedinečných lokalit v Černé Hoře:

29.12.2016
« předchozí |

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?