Legenda o perastském Romeovi a Julii

Starobylé městečko Perast přitahuje návštěvníky nejen svou malebnou polohou na pobřeží boky Kotorské pod svahy kopce Ilijino brdo, bohatou minulostí, pověstí proslulého střediska mořeplavby, architektonickými skvosty, k nimž patří pozoruhodné kostely a paláce významných rodin perastských kapitánů (podrobněji v článku: Strážci tradic a patricijské noblesy v historickém městě Perastu), ale i dvěma malými blízkými ostrůvky, které mají své důležité místo v historii Černé Hory. Ten první, Gospa od Škrpjela je cílem tisíců poutníků (podrobněji v článku: Perast jako významné poutní místo v Černé Hoře), kteří navštěvují zdejší mariánský kostel s posvátnou ikonou Matky Boží a bohatou klenotnicí. Ten druhý, Sveti Djordje, kde se nachází starý peratský hřbitov, je spojen s legendou o věčné lásce dvou milenců z první poloviny 19. století. Příběh o nešťastné lásce francouzského dělostřelce Ante Slaviće a Perasťanky Katici Kalfić přetrval staletí a žije dodnes v paměti a vypravování zdejšího obyvatelstva.

Ante Slavić, pocházející z ostrava Cresu na území dnešního Chorvatska, přišel do boky Kotorské jako dělostřelecký důstojník Napoleonových francouzských vojsk v roce 1813. Jeho oddíl sloužil na ostrůvku Sveti Djordje (Sv. Jiří) v pevnosti, která byla vybudována na části pozůstatků starého benediktinského kláštera. Sveti Djordje je přírodní ostrůvek, zatímco sousední Gospa od Škrpjela je uměle navršený. Jinak byl Sveti Djordje neobydlený, lidé z Perastu sem přijížděli jen občas navštívit své mrtvé, kteří byli pochování na zdejším hřbitově u někdejšího kláštera. Mladý důstojník potkal v Perastu krásnou místní dívku Katicu Kalfić a byla to z obou stran láska na život a na smrt.

PerastKdyž se jednou obyvatelé Perastu vzbouřili proti francouzské posádce ve svém městě, dostala baterie na ostrůvku Sveti Djordje příkaz zpacifikovat vzbouřence v Perastu dělostřeleckou palbou. A tak povel k vypálení první salvy musel dát právě velitel baterie, Ante Slavić. Již první výstřel zchladil horké hlavy v Perastu, situace se uklidnila a nebylo zapotřebí další palby. Ante se hned rozjel za svou milou do Perastu, ale tam jej místo horoucího objetí milované dívky čekalo na lůžku její mrtvé tělo – výstřel z děla na Anteho příkaz dívku zabil. Zdrcený mládenec se rozhodl skoncovat s dosavadním životem. Svlékl navždy vojenskou uniformu a začal žít jako poustevník na ostrůvku Sveti Djordje, kde byla na hřbitově po rituálním rozloučení a v doprovodu četných lodí pohřbena i Katica. Ante tu žil ve zříceninách starého kláštera, v těsné blízkosti hrobu své milé jako poustevník Frane, v myšlenkách jen na svou zemřelou lásku. Přežíval zprvu jen díky soucitným vojákům, kteří byli v posádce na ostrově, a díky milosrdenství lidí z Perastu, kteří mu přiváželi vždy trochu jídla.

PerastFrancouzské vojsko dávno odtáhlo, odešla i anglická armáda, která je vystřídala. A tak tu zůstal jediný živý mezi pohřbenými mrtvými, poustevník Frane, který pečoval nejen o hrob své věčné lásky, ale i o další hroby. Staral se o květiny na hrobech, sázel stromy, zejména cypřiše, stromy mrtvých. Každý večer rozsvěcel Frane na hrobě své milé svíčku, jejíž světlo bylo viditelné až z nedalekého Perastu. A bylo znamením pro místní, že poustevník je živ.

Perastští mu darovali člun, aby mohl v případě potřeby zajet do Perastu postarat se o nejnutnější. Plul za každého počasí – za klidného moře i v bouřích, v létě i v zimě, často k údivu zkušených perastských námořníků a rybářů, kteří by se za takovýchto podmínek na moře nepouštěli. Ale přestože stárnoucímu Franemu ubývaly síly, vždy tyto nebezpečné plavby z Boží pomocí zvládl.

Perast, ostrůvek sv. JiříAž jednoho večera se nerozsvítilo světlo na Katicině hrobě. A druhý den nalezli místní poustevníka na hrobě jeho lásky, které zůstal věrný až do smrti. Zanechal na hrobě pouze vzkaz, aby jej pohřbili do společného hrobu s Katicou, což mu bylo splněno. U hlav milenců vyrostly dva cypřiše, jejichž koruny se později spojily v jednu.

Legenda o věčných milencích z Perastu je zařazena mezi nehmotné památky tradiční lidové kultury Černé Hory (podrobněji v článku: Poznejte nehmotné kulturní památky Černé Hory).


Zdroj informací:

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Hlavní atrakcí zábavní slavnosti "Bokelská noc" je přehlídka osvětlených a originálně vyzdobených plavidel, která musí třikrát obeplout určenou trasu před kotorských nábřežím.

17.08.2017
Jubilejní desátý festival elektronické hudby "Refresh" v Kotoru

Jubilejní desátý festival elektronické hudby "Refresh" v Kotoru

Milovníky elektronické taneční hudby čeká letos jubilejní desátý Refresh Festival, který se bude konat od 10. do 12. srpna v kotorském klubu Maximus. Na dvou hudebních scénách vystoupí na 50 DJ´s z celého světa.

08.08.2017
V Kotoru začíná nejveselejší akce sezóny - "Mezinárodní letní karneval"

V Kotoru začíná nejveselejší akce sezóny - "Mezinárodní letní karneval"

Dnes večer bude v Kotoru zahájen Mezinárodní letní karneval, který potrvá až do 5. srpna.

01.08.2017
Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v srpnu a září 2017

Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v srpnu a září 2017

V destinacích cestovního ruchu se v sezóně koná celá řada kulturních, zábavních a sportovních akcí, které tak obohacují zdejší turistickou nabídku.

27.07.2017
Milovníci dobré hudby si užijí na festivalu "SeaRock" v Kotoru

Milovníci dobré hudby si užijí na festivalu "SeaRock" v Kotoru

Víkend v Kotoru bude již po sedmé patřit festivalu "SeaRock", který se uskuteční pátek a v sobotu 21. a 22. července se na Letní scéně. Během dvou festivalových nocí se publiku představí kromě černohorských a regionálních skupin i hosté z USA a Itálie.

13.07.2017
"Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017

"Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017

V Černé Hoře bylo letos oceněno "Modrou vlajkou" 24 pláží a jeden jachtařský přístav.

22.06.2017
« předchozí |

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?