Legenda o perastském Romeovi a Julii

Starobylé městečko Perast přitahuje návštěvníky nejen svou malebnou polohou na pobřeží boky Kotorské pod svahy kopce Ilijino brdo, bohatou minulostí, pověstí proslulého střediska mořeplavby, architektonickými skvosty, k nimž patří pozoruhodné kostely a paláce významných rodin perastských kapitánů (podrobněji v článku: Strážci tradic a patricijské noblesy v historickém městě Perastu), ale i dvěma malými blízkými ostrůvky, které mají své důležité místo v historii Černé Hory. Ten první, Gospa od Škrpjela je cílem tisíců poutníků (podrobněji v článku: Perast jako významné poutní místo v Černé Hoře), kteří navštěvují zdejší mariánský kostel s posvátnou ikonou Matky Boží a bohatou klenotnicí. Ten druhý, Sveti Djordje, kde se nachází starý peratský hřbitov, je spojen s legendou o věčné lásce dvou milenců z první poloviny 19. století. Příběh o nešťastné lásce francouzského dělostřelce Ante Slaviće a Perasťanky Katici Kalfić přetrval staletí a žije dodnes v paměti a vypravování zdejšího obyvatelstva.

Ante Slavić, pocházející z ostrava Cresu na území dnešního Chorvatska, přišel do boky Kotorské jako dělostřelecký důstojník Napoleonových francouzských vojsk v roce 1813. Jeho oddíl sloužil na ostrůvku Sveti Djordje (Sv. Jiří) v pevnosti, která byla vybudována na části pozůstatků starého benediktinského kláštera. Sveti Djordje je přírodní ostrůvek, zatímco sousední Gospa od Škrpjela je uměle navršený. Jinak byl Sveti Djordje neobydlený, lidé z Perastu sem přijížděli jen občas navštívit své mrtvé, kteří byli pochování na zdejším hřbitově u někdejšího kláštera. Mladý důstojník potkal v Perastu krásnou místní dívku Katicu Kalfić a byla to z obou stran láska na život a na smrt.

PerastKdyž se jednou obyvatelé Perastu vzbouřili proti francouzské posádce ve svém městě, dostala baterie na ostrůvku Sveti Djordje příkaz zpacifikovat vzbouřence v Perastu dělostřeleckou palbou. A tak povel k vypálení první salvy musel dát právě velitel baterie, Ante Slavić. Již první výstřel zchladil horké hlavy v Perastu, situace se uklidnila a nebylo zapotřebí další palby. Ante se hned rozjel za svou milou do Perastu, ale tam jej místo horoucího objetí milované dívky čekalo na lůžku její mrtvé tělo – výstřel z děla na Anteho příkaz dívku zabil. Zdrcený mládenec se rozhodl skoncovat s dosavadním životem. Svlékl navždy vojenskou uniformu a začal žít jako poustevník na ostrůvku Sveti Djordje, kde byla na hřbitově po rituálním rozloučení a v doprovodu četných lodí pohřbena i Katica. Ante tu žil ve zříceninách starého kláštera, v těsné blízkosti hrobu své milé jako poustevník Frane, v myšlenkách jen na svou zemřelou lásku. Přežíval zprvu jen díky soucitným vojákům, kteří byli v posádce na ostrově, a díky milosrdenství lidí z Perastu, kteří mu přiváželi vždy trochu jídla.

PerastFrancouzské vojsko dávno odtáhlo, odešla i anglická armáda, která je vystřídala. A tak tu zůstal jediný živý mezi pohřbenými mrtvými, poustevník Frane, který pečoval nejen o hrob své věčné lásky, ale i o další hroby. Staral se o květiny na hrobech, sázel stromy, zejména cypřiše, stromy mrtvých. Každý večer rozsvěcel Frane na hrobě své milé svíčku, jejíž světlo bylo viditelné až z nedalekého Perastu. A bylo znamením pro místní, že poustevník je živ.

Perastští mu darovali člun, aby mohl v případě potřeby zajet do Perastu postarat se o nejnutnější. Plul za každého počasí – za klidného moře i v bouřích, v létě i v zimě, často k údivu zkušených perastských námořníků a rybářů, kteří by se za takovýchto podmínek na moře nepouštěli. Ale přestože stárnoucímu Franemu ubývaly síly, vždy tyto nebezpečné plavby z Boží pomocí zvládl.

Perast, ostrůvek sv. JiříAž jednoho večera se nerozsvítilo světlo na Katicině hrobě. A druhý den nalezli místní poustevníka na hrobě jeho lásky, které zůstal věrný až do smrti. Zanechal na hrobě pouze vzkaz, aby jej pohřbili do společného hrobu s Katicou, což mu bylo splněno. U hlav milenců vyrostly dva cypřiše, jejichž koruny se později spojily v jednu.

Legenda o věčných milencích z Perastu je zařazena mezi nehmotné památky tradiční lidové kultury Černé Hory (podrobněji v článku: Poznejte nehmotné kulturní památky Černé Hory).


Zdroj informací:

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Do tří největších projektů v cestovním ruchu v boce Kotorské bylo dosud investováno 890 milionů eur. Nejdražším projektem je Porto Montenegro, do něhož bylo zatím investováno 479 milionů eur, za ním následuje Porto Novi s 290 miliony eur a třetím je Luštica Bay se 120 miliony eur.

18.01.2018
Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

V současné době probíhá v černohorském Perastu závěrečná etapa obnovy paláce Smekja a jeho úpravy v luxusní hotel.

11.01.2018
Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Nový vlastník hotelu Rivijera v letovisku Njivice plánuje investovat kolem dvou milionů kun, aby se tento hotel stal novou perlou Středomoří.

07.12.2017
Na jaře příštího roku bude otevřen luxusní rezort Lazure Marina & Hotel

Na jaře příštího roku bude otevřen luxusní rezort Lazure Marina & Hotel

V osadě Meljine, ležící ve východním sousedství města a známého letoviska Herceg-Novi v boce Kotorské, staví ruská společnost Imperio Holding luxusní komplex Lazure Marina & Hotel, který má být dokončen na jaře roku 2018,

24.11.2017
Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Přírodní krásy Černé Hory jsou nekonečným zdrojem inspirace a každým rokem přitahují více turistů, kteří si užívají jedinečné spojení hor a moře. Právě Kotor je výjimečným místem, kde v jednom dni se lze koupat v boce Kotorské, obdivovat historické památky i zdolávat štíty vysoké 1 700 metrů v pohoří Lovćen.

02.11.2017
Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

V červenci letošního roku bylo na zasedání Výboru pro světové kulturní dědictví rozhodnuto o zapsání "Opevnění města Kotoru" na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

26.10.2017
« předchozí |

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?