Základní údaje

Republika Černá Hora

Republika Černá Hora (Republika Crna Gora) je od 3. června 2006 nezávislý a samostatný stát (viz aktualita: Samostatnost Černé Hory).

Název "Černá Hora" vznikl pravděpodobně podle toho, že země obývaná ve středověku Černohorci, byla pokryta hustými "černými" lesy. Jsou však i jiné hypotézy: Turci prý nazývali zdejší kraje "zemí černých mužů", to je černovlasých, zarostlých, ošlehaných větrem a opálených slunce, kteří jim naháněli hrůzu.

Nachází se na jihozápadě Balkánského poloostrova a na jižním pobřeží Jaderského moře. Hraničí s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem a Albánií, mořskou hranici má s Chorvatskem, Itálií a Albánií. Rozkládá se na ploše 13812 km2.

Obyvatelstvo

Černá Hora má 662000 obyvatel, z toho Černohorců je 62 %, Srbů 10 %, Albánců 6,6 %, Muslimů (při posledním sčítání se takto deklarovali) 14,6 %, Chorvatů 1 %. Ostatní národnosti tvoří zbytek.Černohorci jsou převážně pravoslavného vyznání - 65 %, katolíků je 9 %, islám vyznává 19 % a zbývající počet je buď bez vyznání nebo jiného vyznání.

Průměrná hustota obyvatelstva je přes 42 obyvatel na 1 km2. Přes 50 % obyvatelstva gravituje k pobřeží, jejich počet stále stoupá. Černá Hora je administrativně rozdělena do 10 žup a do 21 menších obecních celků (občin). Počty obyvatel u jednotlivých měst a letovisek jsou uváděny za celou občinu. Úředním jazykem je černohorština, která se píše buď cyrilicí nebo latinkou.

Hlavní město

Hlavním a největším městem, správním a ekonomickým střediskem republiky je Podgorica. Za socialistické Jugoslávie se jmenovala Titograd, ještě předtím Podgorica. Má 120000 obyvatel. Historickým a kulturním centrem Černé Hory je Cetinje.

Státní zřízení

Dne 21. května 2006 proběhlo v Černé Hoře referendum, ve kterém se Černohorci vyslovili pro samostatnost své země, tedy pro opuštění společného svazku se Srbskem. Parlament Černé Hory pak na svém mimořádném zasedání dne 3. června ratifikoval výsledky referenda a přijal Usnesení o vyhlášení nezávislosti Republiky Černá Hora a Deklaraci nezávislé Republiky Černá Hora (Republika Crna Gora). Černá Hora je nezávislý a svrchovaný stát republikového státního zřízení. Podle ústavy přijaté v roce 2007 je občanskou, demokratickou, ekologickou a sociální zemí.

Státní svátky

V současné době jsou v Černé Hoře vyhlášeny tyto státní svátky (vyhlášené v roce 2007):

  • 13. červenec - Dan državnosti - Den státnost (státní svátek Republiky Černá Hora)
  • 21. květen - Dan nezavisnosti - Den nezávislosti

Další svátky:

  • 1. leden - Nový rok - Nova godina
  • 1. květen - Svátek práce - Praznik rada

"Státní svátek" i "Další svátek" předstvuje vždy dva sváteční dny, kdy se nepracuje. Pokud svátek připadne na neděli, nepracuje se dva následující dny. Připadne-li druhý sváteční den na neděli, nepracuje se následující den.

Náboženské svátky

Náboženské svátky jsou vesměs pohyblivé. Jsou to:

  • pravoslavné: Vánoce (Božić, 3 dny), Velký pátek (Veliki petak), Velikonoce (Vaskrs, druhý den)
  • římsko-katolické: Vánoce (Božić, 3 dny), Velký pátek (Veliki petak), Velikonoce (Uskrs, druhý den), Všech svatých (Svi sveti)
  • muslimské: Ramazanski bajram (3 dny) a Kurbanski bajram (3 dny)
  • židovské: Pasha (2 dny) a Jom Kipur (2 dny)

Světové kulturní a přírodní dědictví Černé Hory zapsané v seznamu organizace UNESCO

O nominacích na další zápisy do seznamu UNESCO najdete informace v článku:


Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Přírodní krásy Černé Hory jsou nekonečným zdrojem inspirace a každým rokem přitahují více turistů, kteří si užívají jedinečné spojení hor a moře. Právě Kotor je výjimečným místem, kde v jednom dni se lze koupat v boce Kotorské, obdivovat historické památky i zdolávat štíty vysoké 1 700 metrů v pohoří Lovćen.

02.11.2017
Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

V červenci letošního roku bylo na zasedání Výboru pro světové kulturní dědictví rozhodnuto o zapsání "Opevnění města Kotoru" na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

26.10.2017
Novinka: svatební obřad na "Risanských mozaikách"

Novinka: svatební obřad na "Risanských mozaikách"

Místní obyvatelé a turisté, kteří si chtějí svatební obřad užít na neobvyklém místě, mají od letošního dubna mimořádnou příležitost. Své "ano" si mohou říci na jedinečných "Risanských mozaikách" z 3. století našeho letopočtu.

03.05.2017
Nezapomenutelný adrenalinový zážitek: Zip Line nad řekou Tarou

Nezapomenutelný adrenalinový zážitek: Zip Line nad řekou Tarou

Milovníci adrenalinu si mohou vyzkoušet adrenalinovou jízdu nebo spíš let po visuté lanovce "Zip Line" přes kaňon řeky Tary.

09.08.2016
Náhrobní kameny v Černé Hoře a dalších třech balkánských zemích na seznamu UNESCO

Náhrobní kameny v Černé Hoře a dalších třech balkánských zemích na seznamu UNESCO

Na červencovém zasedání výboru UNESCO v Istanbulu byla schválena společná nominace čtyř balkánských zemí a "Stećci - středověké náhrobní kameny" byly zapsány na Seznam světového dědictví organizace UNESCO.

23.07.2016
Jedinečné kotorské hradby jsou opět otevřeny návštěvníkům

Jedinečné kotorské hradby jsou opět otevřeny návštěvníkům

Město Kotor, které pod monumentálním masívem Lovčenu v nejzazším cípu boky Kotorské, je zapsáno jako cenný středověký urbanistický celek na seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. K mimořádně hodnotným památkám patří městské opevnění táhnoucí v délce 4,5 kilometru kolem historického jádra.

21.04.2016

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?