Rekreační pobyty

Černohorský cestovní ruch se výrazněji rozvíjí od 60. let minulého století. Maxima dosáhl koncem 80. let 20. stol., kdy bylo v zařízeních cestovního ruchu uskutečněno 11 milionů noclehů. Na tomto počtu se podíleli jednou třetinou zahraniční návštěvníci.

Od 90. let minulého století došlo vlivem válečných událostí na území bývalé Jugoslávie a nestability v souvislosti s vývojem v této oblasti Balkánu k podstatnému snížení počtu zahraničních návštěvníků Černé Hory a k devastaci mnohých hotelových zařízení i celých oblastí cestovního ruchu. V posledních letech dochází k rozsáhlé obnově a k opětovnému rozvoji. Nejčastějšími návštěvníky Černé Hory jsou turisté ze Ruska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a dalších zemí bývalé Jugoslávie,  Francie, Německa a Polska. Podrobněji v aktualitě: Černou Horu navštívilo v roce 2016 rekordních 1,8 milionů turistů.

Orgány Černé Hory se v zájmu zvýšení počtu turistů zaměřují zejména na:

  • dokončení obnovy ubytovacích zařízení i celých turistických destinací;
  • zvýšení kvality hotelů a dalších ubytovacích zařízení a zkvalitnění hotelových služeb;
  • rozšíření ubytovací kapacity;
  • vybudování rychlostních komunikací;
  • vrácení někdejší prestiže hlavním turistickým destinacím
  • vybudováním mostu přes úžinu Verige v boce Kotorské (místo stávajícího trajektu Kamenari-Lepetane)
  • dobudování stávajícího vodovodního systému a kanalizace
  • podstatné zvýšení a zkvalitnění stávající nabídky služeb pro turisty v oblasti sportu, zábavy a kultury.

Koupání a opalování

Prvořadý zájem návštěvníků černohorského pobřeží patří samozřejmě koupání v Jadranu a opalování. Právě k tomu mají v Černé Hoře ideální podmínky. Zdejší pláže, kterých je tu celkem na 73 km, jsou převážnou měrou písčité (z jemného i hrubého písku), oblázkové (z malých i větších oblázků), ale i skalnaté, případně s velkými skalními plotnami. Pláže s betonovými plošinami jsou výjimkou. Velmi příjemný, většinou písčitý je i vstup do moře. Je na mnoha místech povlovný, ideální pro děti a neplavce. Mnohým plážím poskytuje stín místní vegetace. Slunečníky, lehátka, šlapadla či jiné rekvizity je možno si na místě vypůjčit, stejně jako mnohé sportovní vybavení.

Aktuality: Černohorské pláže a Mapa černohorských pláží.

Většina pláží je součástí letovisek a jako taková je velmi dobře přístupná. Jsou však i vzdálenější pláže. Jezdí se na ně buď čluny nebo veřejnou dopravou.

O tom, že černohorské pláže jsou nejen mimořádně příjemné a výjimečné svou přírodní scenérií, ale mají i řadu dalších předností, svědčí i mezinárodní ocenění "Modrá vlajka" (Plava zastava), které se udělují za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláží, kvalitní sanitární a bezpečnostní podmínky na plážích. V letošním roce vlaje "Modrá vlajka" na 24 plážích Černé Hory (viz aktualita: "Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017).

Sportovní aktivity

V současné době může zahraniční návštěvník v letoviscích Černé Hory provozovat některý z těchto druhů sportů: potápění, windsurfing, sportovní rybolov, jízda na vodních lyžích, jízda na vodním skútru, vodní pólo, jachting, fotbal, plážový fotbal, volejbal, plážový volejbal, házená, tenis, stolní tenis, boccia, kuželky, jízda na koni, paragliding, bungee-jumping, volné lezení, cyklistika, jogging aj. Při výletech do vnitrozemí může jezdit na raftech, vorech a kánoích, provozovat vysokohorskou turistiku, volné lezení, speleologii. Může však přihlížet i mnohým významných mezinárodním utkáním, závodům a turnajům. Turista se může zúčastnit i některých místních aktivit, např. rybolovu s místními rybáři. Podrobněji je nabídka sportování popsána v části: Sport.

Zábavní možnosti

Těchto zábavních možností a příležitostí přibývá v destinacích cestovního ruchu poměrně rychle. Konají se tradiční zábavní slavnosti nejrůznějšího druhu, oblíbené jsou rybářské slavnosti, karnevaly apod. V hotelech je běžná možnost tance na terasách a klubech, ve velkých letoviscích přibývají diskotéky, noční kluby, beach-party na plážích (podrobněji v aktualitě: Festival "After beach parties" na deseti černohorských plážích). Mnozí turisté dávají přednost intimnější zábavě pod otevřeným nebem při piknicích nebo v rybářských hospůdkách. Stále častěji organizují zábavní programy animátoři. Podrobněji jsou zábavní možnosti uvedeny v popisech jednotlivých letovisek.

Kultura

Na pobřeží se postupně rozšiřuje nabídka kulturních programů. Konají se jak v rámci již tradičních kulturních akcí, avšak i mimo ně. Kromě toho mohou turisté navštěvovat i mnohá muzea a galerie ve větších letoviscích, jako je Budva, Herceg-Novi, Kotoru, Baru a Ulcinji, v nichž se často konají tématické výstavy, koncerty, recitály, workshopy apod. Možnosti kulturního vyžití jsou uvedeny v popisech jednotlivých letovisek.

Aktuality:


Tradiční slavnost ve znamení ryb a dobré zábavy v Budvě

Tradiční slavnost ve znamení ryb a dobré zábavy v Budvě

Turistická organizace Budvy, město Budva a Klub sportovního rybolovu "Širun" organizují v sobotu 5. října již 52. tradiční slavnost "Dan širuna</i>".

05.10.2017
"World Music Festival" v Tivatu přinese hudbu z celého světa

"World Music Festival" v Tivatu přinese hudbu z celého světa

Turistická organizace Tivatu organizuje opět "World Music Festival: Feel It. Taste It.", aby seznámila místní i turisty s aktuální hudbou z celého světa. Festival se bude konat od 22. do 24. září na městském nábřeží Pine vždy od 20.30 hod.

14.09.2017
Potápění je stále oblíbenější aktivitou v boce Kotorské

Potápění je stále oblíbenější aktivitou v boce Kotorské

Turisté navštěvují Město Herceg-Novi pro jeho chráněnou polohou s mírným příznivým podnebím a s mimořádným bohatstvím vegetace, pro jeho krásné zahrady a pláže, historické památky, mezi nimiž vynikají tři mohutné pevnosti pevnosti, příjemné kavárny a restaurace, bohatý kulturní program a v neposlední řadě i pro široké možnosti sportovního vyžití.

06.09.2017
"Petrovac Jazz Festival" představí hudebníky z Černé Hory, Srbska, Maďarska a Itálie

"Petrovac Jazz Festival" představí hudebníky z Černé Hory, Srbska, Maďarska a Itálie

Letošní již jedenáctý ročník "Petrovac Jazz Festivalu" představí známé jazzové hudebníky z Černé Hory, Srbska, Itálie, Maďarska, Makedonie, Bosny a Hercegoviny. Bude se konat od 1. do 10. září na sedmi lokalitách letovisek Petrovac na moru a Budva.

29.08.2017
Slavnost "Petrovacká noc" ve znamení ryb, vína, piva a dobré hudby

Slavnost "Petrovacká noc" ve znamení ryb, vína, piva a dobré hudby

Návštěvníky čeká v sobotu 26. srpna celodenní program plný hudby, tance, dobrého jídla a pití, lidových her a soutěží.

23.08.2017
Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Hlavní atrakcí zábavní slavnosti "Bokelská noc" je přehlídka osvětlených a originálně vyzdobených plavidel, která musí třikrát obeplout určenou trasu před kotorských nábřežím.

17.08.2017

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?