Rekreační pobyty

Černohorský cestovní ruch se výrazněji rozvíjí od 60. let minulého století. Maxima dosáhl koncem 80. let 20. stol., kdy bylo v zařízeních cestovního ruchu uskutečněno 11 milionů noclehů. Na tomto počtu se podíleli jednou třetinou zahraniční návštěvníci.

Od 90. let minulého století došlo vlivem válečných událostí na území bývalé Jugoslávie a nestability v souvislosti s vývojem v této oblasti Balkánu k podstatnému snížení počtu zahraničních návštěvníků Černé Hory a k devastaci mnohých hotelových zařízení i celých oblastí cestovního ruchu. V posledních letech dochází k rozsáhlé obnově a k opětovnému rozvoji. Nejčastějšími návštěvníky Černé Hory jsou turisté ze Ruska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a dalších zemí bývalé Jugoslávie,  Francie, Německa a Polska. Podrobněji v aktualitě: Černou Horu navštívilo v roce 2016 rekordních 1,8 milionů turistů.

Orgány Černé Hory se v zájmu zvýšení počtu turistů zaměřují zejména na:

  • dokončení obnovy ubytovacích zařízení i celých turistických destinací;
  • zvýšení kvality hotelů a dalších ubytovacích zařízení a zkvalitnění hotelových služeb;
  • rozšíření ubytovací kapacity;
  • vybudování rychlostních komunikací;
  • vrácení někdejší prestiže hlavním turistickým destinacím
  • vybudováním mostu přes úžinu Verige v boce Kotorské (místo stávajícího trajektu Kamenari-Lepetane)
  • dobudování stávajícího vodovodního systému a kanalizace
  • podstatné zvýšení a zkvalitnění stávající nabídky služeb pro turisty v oblasti sportu, zábavy a kultury.

Koupání a opalování

Prvořadý zájem návštěvníků černohorského pobřeží patří samozřejmě koupání v Jadranu a opalování. Právě k tomu mají v Černé Hoře ideální podmínky. Zdejší pláže, kterých je tu celkem na 73 km, jsou převážnou měrou písčité (z jemného i hrubého písku), oblázkové (z malých i větších oblázků), ale i skalnaté, případně s velkými skalními plotnami. Pláže s betonovými plošinami jsou výjimkou. Velmi příjemný, většinou písčitý je i vstup do moře. Je na mnoha místech povlovný, ideální pro děti a neplavce. Mnohým plážím poskytuje stín místní vegetace. Slunečníky, lehátka, šlapadla či jiné rekvizity je možno si na místě vypůjčit, stejně jako mnohé sportovní vybavení.

Aktuality: Černohorské pláže a Mapa černohorských pláží.

Většina pláží je součástí letovisek a jako taková je velmi dobře přístupná. Jsou však i vzdálenější pláže. Jezdí se na ně buď čluny nebo veřejnou dopravou.

O tom, že černohorské pláže jsou nejen mimořádně příjemné a výjimečné svou přírodní scenérií, ale mají i řadu dalších předností, svědčí i mezinárodní ocenění "Modrá vlajka" (Plava zastava), které se udělují za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláží, kvalitní sanitární a bezpečnostní podmínky na plážích. V letošním roce vlaje "Modrá vlajka" na 24 plážích Černé Hory (viz aktualita: "Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017).

Sportovní aktivity

V současné době může zahraniční návštěvník v letoviscích Černé Hory provozovat některý z těchto druhů sportů: potápění, windsurfing, sportovní rybolov, jízda na vodních lyžích, jízda na vodním skútru, vodní pólo, jachting, fotbal, plážový fotbal, volejbal, plážový volejbal, házená, tenis, stolní tenis, boccia, kuželky, jízda na koni, paragliding, bungee-jumping, volné lezení, cyklistika, jogging aj. Při výletech do vnitrozemí může jezdit na raftech, vorech a kánoích, provozovat vysokohorskou turistiku, volné lezení, speleologii. Může však přihlížet i mnohým významných mezinárodním utkáním, závodům a turnajům. Turista se může zúčastnit i některých místních aktivit, např. rybolovu s místními rybáři. Podrobněji je nabídka sportování popsána v části: Sport.

Zábavní možnosti

Těchto zábavních možností a příležitostí přibývá v destinacích cestovního ruchu poměrně rychle. Konají se tradiční zábavní slavnosti nejrůznějšího druhu, oblíbené jsou rybářské slavnosti, karnevaly apod. V hotelech je běžná možnost tance na terasách a klubech, ve velkých letoviscích přibývají diskotéky, noční kluby, beach-party na plážích (podrobněji v aktualitě: Festival "After beach parties" na deseti černohorských plážích). Mnozí turisté dávají přednost intimnější zábavě pod otevřeným nebem při piknicích nebo v rybářských hospůdkách. Stále častěji organizují zábavní programy animátoři. Podrobněji jsou zábavní možnosti uvedeny v popisech jednotlivých letovisek.

Kultura

Na pobřeží se postupně rozšiřuje nabídka kulturních programů. Konají se jak v rámci již tradičních kulturních akcí, avšak i mimo ně. Kromě toho mohou turisté navštěvovat i mnohá muzea a galerie ve větších letoviscích, jako je Budva, Herceg-Novi, Kotoru, Baru a Ulcinji, v nichž se často konají tématické výstavy, koncerty, recitály, workshopy apod. Možnosti kulturního vyžití jsou uvedeny v popisech jednotlivých letovisek.

Aktuality:


Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Hlavní atrakcí zábavní slavnosti "Bokelská noc" je přehlídka osvětlených a originálně vyzdobených plavidel, která musí třikrát obeplout určenou trasu před kotorských nábřežím.

17.08.2017
Jubilejní desátý festival elektronické hudby "Refresh" v Kotoru

Jubilejní desátý festival elektronické hudby "Refresh" v Kotoru

Milovníky elektronické taneční hudby čeká letos jubilejní desátý Refresh Festival, který se bude konat od 10. do 12. srpna v kotorském klubu Maximus. Na dvou hudebních scénách vystoupí na 50 DJ´s z celého světa.

08.08.2017
V Kotoru začíná nejveselejší akce sezóny - "Mezinárodní letní karneval"

V Kotoru začíná nejveselejší akce sezóny - "Mezinárodní letní karneval"

Dnes večer bude v Kotoru zahájen Mezinárodní letní karneval, který potrvá až do 5. srpna.

01.08.2017
Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v srpnu a září 2017

Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v srpnu a září 2017

V destinacích cestovního ruchu se v sezóně koná celá řada kulturních, zábavních a sportovních akcí, které tak obohacují zdejší turistickou nabídku.

27.07.2017
Milovníci dobré hudby si užijí na festivalu "SeaRock" v Kotoru

Milovníci dobré hudby si užijí na festivalu "SeaRock" v Kotoru

Víkend v Kotoru bude již po sedmé patřit festivalu "SeaRock", který se uskuteční pátek a v sobotu 21. a 22. července se na Letní scéně. Během dvou festivalových nocí se publiku představí kromě černohorských a regionálních skupin i hosté z USA a Itálie.

13.07.2017
"Sea Dance Festival" v Budvě od 13. do 15. července

"Sea Dance Festival" v Budvě od 13. do 15. července

Na festivalu elektronické taneční hudby "Sea Dance Festival" na budvanské pláži Jaz vystoupí Fatboy Slim, John Newman, Sean Paul, Mahmut Orhan, John Newman, Who See, TKNO, South London Ordance, Irie FM, Tanya Mos, Soft 85, Space Dimension Controller a další známí hudebníci.

07.07.2017

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?