Rekreační pobyty

Černohorský cestovní ruch se výrazněji rozvíjí od 60. let minulého století. Maxima dosáhl koncem 80. let 20. stol., kdy bylo v zařízeních cestovního ruchu uskutečněno 11 milionů noclehů. Na tomto počtu se podíleli jednou třetinou zahraniční návštěvníci.

Od 90. let minulého století došlo vlivem válečných událostí na území bývalé Jugoslávie a nestability v souvislosti s vývojem v této oblasti Balkánu k podstatnému snížení počtu zahraničních návštěvníků Černé Hory a k devastaci mnohých hotelových zařízení i celých oblastí cestovního ruchu. V posledních letech dochází k rozsáhlé obnově a k opětovnému rozvoji. Nejčastějšími návštěvníky Černé Hory jsou turisté ze Ruska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a dalších zemí bývalé Jugoslávie,  Francie, Německa a Polska. Podrobněji v aktualitě: Černou Horu navštívilo v roce 2016 rekordních 1,8 milionů turistů.

Orgány Černé Hory se v zájmu zvýšení počtu turistů zaměřují zejména na:

  • dokončení obnovy ubytovacích zařízení i celých turistických destinací;
  • zvýšení kvality hotelů a dalších ubytovacích zařízení a zkvalitnění hotelových služeb;
  • rozšíření ubytovací kapacity;
  • vybudování rychlostních komunikací;
  • vrácení někdejší prestiže hlavním turistickým destinacím
  • vybudováním mostu přes úžinu Verige v boce Kotorské (místo stávajícího trajektu Kamenari-Lepetane)
  • dobudování stávajícího vodovodního systému a kanalizace
  • podstatné zvýšení a zkvalitnění stávající nabídky služeb pro turisty v oblasti sportu, zábavy a kultury.

Koupání a opalování

Prvořadý zájem návštěvníků černohorského pobřeží patří samozřejmě koupání v Jadranu a opalování. Právě k tomu mají v Černé Hoře ideální podmínky. Zdejší pláže, kterých je tu celkem na 73 km, jsou převážnou měrou písčité (z jemného i hrubého písku), oblázkové (z malých i větších oblázků), ale i skalnaté, případně s velkými skalními plotnami. Pláže s betonovými plošinami jsou výjimkou. Velmi příjemný, většinou písčitý je i vstup do moře. Je na mnoha místech povlovný, ideální pro děti a neplavce. Mnohým plážím poskytuje stín místní vegetace. Slunečníky, lehátka, šlapadla či jiné rekvizity je možno si na místě vypůjčit, stejně jako mnohé sportovní vybavení.

Aktuality: Černohorské pláže a Mapa černohorských pláží.

Většina pláží je součástí letovisek a jako taková je velmi dobře přístupná. Jsou však i vzdálenější pláže. Jezdí se na ně buď čluny nebo veřejnou dopravou.

O tom, že černohorské pláže jsou nejen mimořádně příjemné a výjimečné svou přírodní scenérií, ale mají i řadu dalších předností, svědčí i mezinárodní ocenění "Modrá vlajka" (Plava zastava), které se udělují za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláží, kvalitní sanitární a bezpečnostní podmínky na plážích. V letošním roce vlaje "Modrá vlajka" na 24 plážích Černé Hory (viz aktualita: "Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017).

Sportovní aktivity

V současné době může zahraniční návštěvník v letoviscích Černé Hory provozovat některý z těchto druhů sportů: potápění, windsurfing, sportovní rybolov, jízda na vodních lyžích, jízda na vodním skútru, vodní pólo, jachting, fotbal, plážový fotbal, volejbal, plážový volejbal, házená, tenis, stolní tenis, boccia, kuželky, jízda na koni, paragliding, bungee-jumping, volné lezení, cyklistika, jogging aj. Při výletech do vnitrozemí může jezdit na raftech, vorech a kánoích, provozovat vysokohorskou turistiku, volné lezení, speleologii. Může však přihlížet i mnohým významných mezinárodním utkáním, závodům a turnajům. Turista se může zúčastnit i některých místních aktivit, např. rybolovu s místními rybáři. Podrobněji je nabídka sportování popsána v části: Sport.

Zábavní možnosti

Těchto zábavních možností a příležitostí přibývá v destinacích cestovního ruchu poměrně rychle. Konají se tradiční zábavní slavnosti nejrůznějšího druhu, oblíbené jsou rybářské slavnosti, karnevaly apod. V hotelech je běžná možnost tance na terasách a klubech, ve velkých letoviscích přibývají diskotéky, noční kluby, beach-party na plážích (podrobněji v aktualitě: Festival "After beach parties" na deseti černohorských plážích). Mnozí turisté dávají přednost intimnější zábavě pod otevřeným nebem při piknicích nebo v rybářských hospůdkách. Stále častěji organizují zábavní programy animátoři. Podrobněji jsou zábavní možnosti uvedeny v popisech jednotlivých letovisek.

Kultura

Na pobřeží se postupně rozšiřuje nabídka kulturních programů. Konají se jak v rámci již tradičních kulturních akcí, avšak i mimo ně. Kromě toho mohou turisté navštěvovat i mnohá muzea a galerie ve větších letoviscích, jako je Budva, Herceg-Novi, Kotoru, Baru a Ulcinji, v nichž se často konají tématické výstavy, koncerty, recitály, workshopy apod. Možnosti kulturního vyžití jsou uvedeny v popisech jednotlivých letovisek.

Aktuality:


Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Do tří největších projektů v cestovním ruchu v boce Kotorské bylo dosud investováno 890 milionů eur. Nejdražším projektem je Porto Montenegro, do něhož bylo zatím investováno 479 milionů eur, za ním následuje Porto Novi s 290 miliony eur a třetím je Luštica Bay se 120 miliony eur.

18.01.2018
Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" získal před pár dny ocenění jako nejlepší evropský festival v kategorii Best Medium-Sized Festival, tedy největší festival střední velikosti, v prestižních evropských cenách European Festival Awards.

04.01.2018
Černá Hora – turistická destinace budoucnosti

Černá Hora – turistická destinace budoucnosti

Černá Hora obsadila vysoké páté místo v žebříčku "Globální turistické destinace budoucnosti", který sestavuje britský časopis pro obchod "fDi Magazine" vydávaný skupinou Financial Times.

22.12.2017
V Podgorici byly uděleny turistické ceny za rok 2017 - "Wild Beauty Award"

V Podgorici byly uděleny turistické ceny za rok 2017 - "Wild Beauty Award"

Na slavnosti konané 13. prosince 2017 v hotelu "Hilton" v Podgorici byly vyhlášeny ceny "Wild Beauty Award", které uděluje již třináctý rok Národní turistická organizace Černé Hory.

14.12.2017
Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Nový vlastník hotelu Rivijera v letovisku Njivice plánuje investovat kolem dvou milionů kun, aby se tento hotel stal novou perlou Středomoří.

07.12.2017
Černohorský propagační spot získal cenu za nejlepší kameru

Černohorský propagační spot získal cenu za nejlepší kameru

Propagační spot Národní turistické organizace Černé Hory s názvem "Montenegro - Always more to find out" získal cenu za nejlepší kameru na jubilejním 20. Mezinárodním festivalu turistického filmu - ITF'CRO 2017.

16.11.2017

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?