Praktické info

Zdravotní péče

Republika Srbsko a Černá Hora má s Českou republikou uzavřenou Sociální dohodu o vzájemném poskytování lékařské pomoci v nezbytných akutních případech. Jinak je třeba lékařské ošetření platit, rovněž tak i přepravu do České republiky. Ostatní zdravotní péče se platí (v hotovosti).

V souvislosti s výše uvedenou sociální dohodou je třeba, aby si turista před odjezdem do Černé Hory na pobočce své české zdravotní pojišťovny vyžádal formulář CZ/YU 111 a ta mu jej potvrdila. Tento formulář potvrzuje nárok na okamžité potřebné věcné dávky při přechodném pobytu na území Černé Hory. Nárok na zdravotní péči na základě mezinárodní smlouvy lze uplatnit pouze u lékařů a nemocnic, které mají smlouvu s republikovým nositelem veřejného zdravotního pojištění - Republikovým fondem zdravotnictví Černé Hory.

Pokud turista během pobytu v Černé Hoře potřebuje lékařskou péči, musí se nejprve obrátit na místní pobočku Republikového fondu zdravotnictví Černé Hory, kde předloží formulář CZ/YU 111. Zde mu vystaví tzv. "Potvrdu o koriscenju davanja u naturi u zdravstvenim organizacijama" (Potvrzení o nároku na věcné dávky ve zdravotnických zařízeních) a dostane seznam smluvních zdravotnických zařízení. S tímto potvrzením se pak může navštívit smluvního lékaře. Musí však počítat s tím, že za každé ošetření zaplatí v hotovosti spoluúčast podle černohorského zdravotního systému. V případě vážného zdravotního stavu, např. autonehody je turista ošetřen po předložení formuláře CZ/YU 111 i bez předchozí registrace.

Bližší informace: Centrum mezistátních úhrad - Srbsko a Černá Hora (www.cmu.cz).

V každém případě se doporučuje se před cestou do Černé Hory připojistit, tj. sjednat si cestovní pojištění, které bude adekvátní délce pobytu a aktivitám v době dovolené. Lékařské ošetření či lékařský zákrok může být i hodně drahý a cestovní pojištění zahrnuje i další výlohy spojené s nimi (doprava nemocného apod.). Pokud dojde u pojištěného turisty k hospitalizaci v nemocnici nebo musí-li být ošetřen u lékaře, hradí si částky do 1000 Kč v hotovosti. Účty za tyto úkony, které je třeba si vyžádat, pak pojištěnec předkládá v České republice pojišťovně, u které se pojistil, a ta mu je uhradí. Úhradu vyšších nákladů zajišťuje asistenční služba pojišťovny.

Je třeba též vzít na vědomí, že úroveň zdravotních zařízení a služeb je v Černé Hoře nižší než v České republice.

Pokud turista bere pravidelně určité léky nebo předpokládá, že některé léky bude v průběhu pobytu potřebovat, měl by se jimi zásobit v dostatečném množství. V Černé Hoře nejsou některé u nás běžné léky k dostání, případně jsou cenové relace pro jejich nákup v Černé Hoře nevýhodné.

Pošta

Známka na pohled stojí 0,60 eura, na dopis 0,70 eura. Prodávají se na poštách, v novinových stáncích a některých hotelech.
Pracovní doba pošt je od 8 do 21 hod., v sobotu od 8 do 15 hod.
Z pošty je možno telefonovat i faxovat.
Informace: Pošta Crne Gore (www.postacg.me).

Telefonování

Mezinárodní volací číslo Černé Hory je 00382 (+382), platné od roku 2007.
Aktualita: Od 1. dubna platí v Černé Hoře nová meziměstská telefonní předčíslí

Volací čísla měst (platná od dubna 2008): Herceg-Novi: 31, Tivat a Kotor: 32, Budva: 33, Podgorica a Kolašin: 20, Cetinje: 41, Bar a Ulcinj: 30. Mezinárodní volací číslo České republiky pro volání z Černé Hory: 00420 (+420).

Pro mezinárodní a místní hovory je možné používat telefonní automaty (telefonska govornica) na předplacené telefonní karty Montenegro Card, které se dají koupit na poštách, ve stáncích, obchodech, na nádražích apod. v hodnotě 2 eura (100 impulzů), 5 eur (320 impulzů) a 7 eur (550 impulzů). Telefonní automaty jsou i na poštách. Informace: Crnogorski Telekom (www.telekom.me). Lze telefonovat i z pokojů většiny hotelů vyšších kategorií, ale cena za hovor je značně vyšší.

Všichni čeští mobilní operátoři mají roamingové dohody s černohorskými operátory: Crnogorski Telekom (T-Mobile Montenegro, www.telekom.me) a Telenor (www.telenor.me).

Internet

Ve všech větších městech Černé Hory jsou internetové kavárny. Přibývá i hotelů, které umožňují svým hostům připojení k internetu. Největším poskytovatelem internetových služeb (providerem) v Černé Hoře je Crnogorski Telekom (www.telekom.me).

Časové pásmo

Místní čas: GMT+1 (není žádný posun oproti středoevropskému času).
Letní čas: GMT+2 (stejný jako ČR, platí od konce března do konce října).

Turistické informace

Turistická organizace Černé Hory (Turistička organizacija Crne Gore)
Rimski trg 10
81000 Podgorica
Tel.: +382 (0)20 235 155
Fax.: +382 (0)20 235 159
info@montenegro.travel
www.montenegro.travel
   

V turistických lokalitách Černé Hory je zřízeny informační kanceláře cestovního ruchu s názvem Turistické informativní středisko (Turistički informativni centar - TIC), které poskytuje bezplatně veškeré informace o cestovním ruchu v Černé Hoře, včetně ubytovacích a dalších služeb.

Důležité adresy a telefonní čísla:

Aktualita: Od 1. dubna 2008 se v Černé Hoře mění meziměstská telefonní předčíslí

 • Policie (policija): 122 (staré: 92)
 • Hasiči (vatrogasci): 123 (staré: 93)
 • Záchranná služba (hitna pomoć): 124 (staré: 94)
 • Telefonní informace: 1181 (staré: 988)
 • Všeobecná informační linka Montenegro Customer Care: 1300
 • Automobilový svaz Černé Hory (Auto moto savez Crne Gore - AMS Crne Gore)
  Rimski trg 60
  20000 Podgorica, Montenegro
  call centrum: 19807 web: www.amscg.org

Český zastupitelský úřad v Černé Hoře

Velvyslanectví České republiky v Podgorici vzniklo dne 1. listopadu 2013 přeměnou z Konzulárního jednatelství České republiky v Podgorici. To působilo na území Černé Hory od r. 2008. Vedoucím zastupitelského úřadu je mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Ivana Hlavsová se sídlem v Bělehradu, kterou v době její nepřítomnosti zastupuje pan Petr Šmejkal, chargé d’affaires ad interim.

Velvyslanectví České republiky v Podgorici zajišťuje diplomatické vztahy České republiky vůči Černé Hoře, jejím orgánům a institucím. Vzhledem k tomu, že vedoucí úřadu (velvyslanec) sídlí trvale v Bělehradu, úzce spolupracuje s Velvyslanectvím České republiky tamtéž.

Úřad vykonává konzulární služby primárně zaměřené na pomoc občanů v nouzi a dále v kontaktu s českými občany s dlouhodobým či trvalým pobytem na území Černé Hory, pokud tito o takový kontakt projeví zájem. Průběžně zodpovídá dotazy českých občanů směřujících do Černé Hory.

V součinnosti s Velvyslanectvím České republiky v Bělehradě spravuje úřad své webové stránky týkající se Černé Hory. Zvláštní pozornost přitom věnuje informacím pro turisty.

Velvyslanectví České republiky v Podgoricí udržuje stálou 24hodinovou službu pro případ, že se čeští občané dostanou do stavu nouze (např. při okradení, ztrátě dokumentů, dopravní nehody apod.).

Upozorňujeme, že velvyslanectví v Podgorici neposkytuje služby ve vízové oblasti ani v ověřovací agendě. V obou těchto případech je třeba, aby se zájemce obrátil na konzulární úsek Velvyslanectví České republiky v Bělehradě.

 • Velvyslanectví České republiky v Černá Hora (Ambasada Češke Republike)
  Adresa: Partizanski put 6A - Tološi, 81 000 Podgorica
  Telefon: + 382 (0) 20 281 103
  Fax: + 382 (0)20 281 103
  Nouzová linka - stálá konzulární pohotovost 0 - 24 hod.: + 382 (0)69 338 800 (při volání v Černé Hoře : 069 338 800)
  E-mail: podgorica@embassy.mzv.cz
  Web: www.mzv.cz/podgorica
  Vedoucí úřadu - Chargé d´Affaires: Mgr. Petr ŠMEJKAL
  Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 7.45 - 16.15
  Konzulární hodiny pro veřejnost: úterý a čtvrtek 09.00 - 13.00

Měna

Černohorské pasové a vízové předpisy

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Do tří největších projektů v cestovním ruchu v boce Kotorské bylo dosud investováno 890 milionů eur. Nejdražším projektem je Porto Montenegro, do něhož bylo zatím investováno 479 milionů eur, za ním následuje Porto Novi s 290 miliony eur a třetím je Luštica Bay se 120 miliony eur.

18.01.2018
Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

V současné době probíhá v černohorském Perastu závěrečná etapa obnovy paláce Smekja a jeho úpravy v luxusní hotel.

11.01.2018
Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" získal před pár dny ocenění jako nejlepší evropský festival v kategorii Best Medium-Sized Festival, tedy největší festival střední velikosti, v prestižních evropských cenách European Festival Awards.

04.01.2018
Luxusní tivatská marina je stále oblíbenější

Luxusní tivatská marina je stále oblíbenější

V tivatské marině Porto Montenegro letos zakotvilo 2 224 jachet, z nichž nejdelší měřila 140 metrů.

29.12.2017
Černá Hora – turistická destinace budoucnosti

Černá Hora – turistická destinace budoucnosti

Černá Hora obsadila vysoké páté místo v žebříčku "Globální turistické destinace budoucnosti", který sestavuje britský časopis pro obchod "fDi Magazine" vydávaný skupinou Financial Times.

22.12.2017
V Podgorici byly uděleny turistické ceny za rok 2017 - "Wild Beauty Award"

V Podgorici byly uděleny turistické ceny za rok 2017 - "Wild Beauty Award"

Na slavnosti konané 13. prosince 2017 v hotelu "Hilton" v Podgorici byly vyhlášeny ceny "Wild Beauty Award", které uděluje již třináctý rok Národní turistická organizace Černé Hory.

14.12.2017

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?