Pasové a hraniční předpisy

Černohorské pasové a vízové předpisy

Od 21. června 2013 mohou občané České republiky použít občanský průkaz jako cestovní doklad k cestám do Černé Hory, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Makedonie, Srbska, Kosova a Albánie, a to na základě zákona č. 159/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech. Podle něj lze občanský průkaz použít jako cestovní doklad také k překročení vnější hranice Schengenského prostoru, pokud tak stanoví mezinárodní smlouva nebo pokud je cizí stát, který uznal občanský průkaz jako cestovní doklad, uveden v seznamu států, do nichž lze vnější hranici překročit s občanským průkazem.

Děti mladší 15 let musí mít cestovní pas, protože podle nařízení EU z loňského roku musí mít každá osoba, která překračuje hranice, svůj vlastní cestovní doklad. Již není možné cestovat s dětmi zapsanými v cestovním pase nebo občanském průkaze rodičů.

V případě dítěte/mladistvého se samostatným dokladem, cestujícím bez doprovodu rodiče/rodičů či zákonného zástupce černohorské pohraniční orgány vyžadují doprovod jiné dospělé osoby (tj. včetně příbuzných) s notářsky ověřeným souhlasem rodiče (rodičů) či zákonného zástupce dítěte/ mladistvého s ověřeným překladem do černohorského či anglického jazyka.

V případě hromadných zájezdů dětí/mladistvých musí mít doprovod (vedoucí zájezdu) jejich jmenný seznam s čísly pasů a s notářsky ověřeným zplnomocněním, že zastupuje organizaci, která zájezd organizuje.

Na území Černé Hory je občanům ČR umožněn vstup a pobyt do 90 dnů bez víza pouze s platným cestovním dokladem, pokud se jedná o cesty za nevýdělečným účelem či v případech tranzitu. V případě pobytu za účelem výdělečné činnosti či studia je nutno požádat o vízum srbskočernohorské velvyslanectví v Praze.

Zdroj informací: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (www.mzv.cz)

Ekologický poplatek při vstupu do Černé Hory

Ekologický poplatek, který musely platit na hranicích při vstupu do Černé Hory domácí i zahraniční fyzické a právnické osoby za použití motorových vozidel, byl k 1. lednu 2012 zrušen.

Přihlašovací povinnost

Cizinec musí do 24 hodin ohlásit svůj pobyt na místně příslušném oddělení policie. Potvrzení o přihlášení k pobytu vyžadují hlídky pořádkové a dopravní policie a příležitostně i pasová kontrola při výstupu ze země.

Při ubytování v hotelu, kempu i v soukromí plní tuto povinnost ubytovací zařízení. Potvrzení o přihlášení má stále u sebe návštěvník Černé Hory. Odhlášení probíhá při výstupu ze země.

Nocování mimo ubytovací zařízení, a tedy i ve volné přírodě, je zakázáno.

Hraniční přechody

Silniční hraniční přechody:

  • S Chorvatskem: Sutorina (Debeli brijeg) / Karasovići (na trase Herceg-Novi - Dubrovnik), Njivice / Vitaljina (na trase Herceg-Novi - Dubrovnik).
  • S Bosnou a Hercegovinou: Sitnica / Zupci (na trase Herceg-Novi - Trebinje), Šula /Vititina (na trase Pljevlja - Foča), Sćepan Polje / Hum (na trase Plužine - Foča), Ilijino Brdo / Klobuk (na trase Nikšić - Trebinje).
  • S Albánií: Božaj / Hani i Hotit (na trase Podgorica - Skadar), Sukobin / Muričani (na trase Ulcinj - Skadar).

Námořní mezinárodní hraniční přechody:

Černohorské celní předpisy

Podle nových předpisů z roku 2008 platí pro turisty zákaz dovážení potravin do Černé Hory. Výjimkou z tohoto zákazu jsou pouze následující potraviny určené pro konzumaci po cestě:

  • dětská a diabetická strava
  • čerstvé ovoce a zelenina (kromě brambor) celkové váhy max. 5 kg
  • sušené ovoce, zelenina a houby, káva, kakao, koření a čaje celkové váhy max. 1 kg
  • alkoholické nápoje celkového objemu max. 1 l
  • jiné nápoje celkového objemu max. 2 l
  • voda v lahvích max. 5 l

Zákon o nezávadnosti potravin (Zákon o bezbjednosti hrane), který je v platnosti od 15.6.2008, omezuje dovoz potravin a nápojů v cestovním styku. Vyhláška, která byla na základě tohoto zákona vydána a je na viditelných místech umístěna na všech černohorských hraničních přechodech, stanoví přesně, jaká množství a jakých potravin smějí návštěvníci dovážet, jak musejí být povolené potraviny ošetřeny a zabaleny. Výrobky musejí být zabaleny v neporušeném originálním obalu s povinnou deklarací výrobce (tzn. etiketou). Orgány na těchto přechodech (celníci, zdravotní a veterinární inspekce) podávají všechny další informace.

Tak např. mohou mít návštěvníci ve svých zavazadlech sušené ovoce, sušenou zeleninu, sušené houby, čaje, kávu, různé přísady do jídel, a to vše dohromady o hmotnosti do 1 kg . Dále mohou vézt jeden litr alkoholických nápojů, dva litry dalších nápojů a 5 litrů balené vody. Všechny tyto povolené výrobky musejí být zabaleny v originálním balení s etiketou výrobce.

Každý návštěvník může dovézt určité další potraviny, které nevyžadují zvláštní teplotní režim uchovávání a jsou určeny pro spotřebu dovážející osoby. Tyto potraviny, které musejí být rovněž v originálním balení s etiketou, nesmějí celkem překročit hmotnost 1 kilogramu. Jedná se např. o sendviče, sušenky, keksy apod. Výjimku tvoří pouze malá množství potravin určená na okamžitou spotřebu cestou od hranic do cílového místa.

Je povoleno dovážet potraviny pro dětskou výživu a dietní potraviny, jsou-li používány ze zdravotního důvodu a nevyžadují zvláštní způsob uchovávání. Opět musejí být zabaleny v originálním balení s etiketou výrobce a obal musí být neporušený, s výjimkou případů, kdy je potravina právě konzumována.

Doporučuje se ve vlastním zájmu deklarovat při vstupu do země cennější předměty, jako např. cenné kamery, fotoaparáty, osobní šperky, potápěčské vybavení aj. U lodí a jachet je vyžadován doklad o vlastnictví nebo o zapůjčení plavidla. Rovněž při vjezdu autem, jehož řidič není majitelem auta, je třeba buď řádně ověřená plná moc nebo smlouva o pronájmu plavidla.

Povinná směna valut se nevyžaduje.

Na hranicích Černé Hory není většinou vyžadováno prokázat dostatek devizových prostředků na pobyt.

Do Černé Hory je zakázáno dovážet zbraně, střelivo, drogy a některé další komodity.

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Do tří největších projektů v cestovním ruchu v boce Kotorské bylo dosud investováno 890 milionů eur. Nejdražším projektem je Porto Montenegro, do něhož bylo zatím investováno 479 milionů eur, za ním následuje Porto Novi s 290 miliony eur a třetím je Luštica Bay se 120 miliony eur.

18.01.2018
Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

V současné době probíhá v černohorském Perastu závěrečná etapa obnovy paláce Smekja a jeho úpravy v luxusní hotel.

11.01.2018
Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" získal před pár dny ocenění jako nejlepší evropský festival v kategorii Best Medium-Sized Festival, tedy největší festival střední velikosti, v prestižních evropských cenách European Festival Awards.

04.01.2018
Luxusní tivatská marina je stále oblíbenější

Luxusní tivatská marina je stále oblíbenější

V tivatské marině Porto Montenegro letos zakotvilo 2 224 jachet, z nichž nejdelší měřila 140 metrů.

29.12.2017
Černá Hora – turistická destinace budoucnosti

Černá Hora – turistická destinace budoucnosti

Černá Hora obsadila vysoké páté místo v žebříčku "Globální turistické destinace budoucnosti", který sestavuje britský časopis pro obchod "fDi Magazine" vydávaný skupinou Financial Times.

22.12.2017
V Podgorici byly uděleny turistické ceny za rok 2017 - "Wild Beauty Award"

V Podgorici byly uděleny turistické ceny za rok 2017 - "Wild Beauty Award"

Na slavnosti konané 13. prosince 2017 v hotelu "Hilton" v Podgorici byly vyhlášeny ceny "Wild Beauty Award", které uděluje již třináctý rok Národní turistická organizace Černé Hory.

14.12.2017

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?