Ulcinjská riviéra

Tato nejjižnější část černohorského pobřeží, táhnoucí se od mysu Stari Ulcinj na severozápadě až k ústí řeky Bojany na černohorsko-albánských hranicích, se svými přírodními podmínkami částečně liší od ostatního černohorského přímoří. Ostatně se od něho odlišuje i svým kulturně-historickým vývojem. A do třetice je jiná než ostatní černohorské přímořské oblasti tím, že její zázemí netvoří vysoké hory a horská pásma, nýbrž úrodná polje, sady, vinohrady aj., které zásobují zdejší riviéru subtropickými plodinami.

Zdejší přímoří dlouhé 32,7 km charakterizují po klimatické stránce výraznější teplotní rozdíly v jednotlivých ročních obdobích: tak např. maximum teploty vzduchu naměřené zde v srpnu dosahuje 38°C a absolutní minimum v únoru -8,5°C. Díky příjemnému větru maestralu, který tu vane v létě prakticky každodenně, jsou však vedra velmi dobře snesitelná. Insolace na této riviéře je vysoká.

Ulcinj, Velká pláž Nikde jinde na černohorském pobřeží nejsou pláže tak dlouhé a široké a jen málokterá má tak jemný písek jako pláže ulcinjské. Pláže představuje 42 % z celkové délky pobřežní čáry a z toho je přes 80 % písečných. Takovýmto podílem písečných pláží se nemůže pochlubit žádná z černohorských riviér, tím méně pak letoviska v ostatních částech Jaderského pobřeží.

Aktualita: Co čeká turisty na ulcinjské riviéře?

Ostrov Ada Bojana Stále výrazněji se na zdejším pobřeží uplatňují rekreační možnosti, které poskytuje příroda v neobvyklé míře. Výlety a vycházky do přilehlého vnitrozemí jsou zdrojem zábavy a rekreace, např. výlet k Šaskému jezeru poskytuje možnost birdwatchingu a jezerního rybolovu, Ulcinjské saliny, největší na celém východním pobřeží Jadranu poskytují možnost seznámení s tímto prastarým způsobem získávání soli, lesopark u zátoky Valdanos je místem příjemných procházek a Skadarské jezero se svými kulturně historickými památkami, koupáním a rybařením je příjemným zpestřením letních pobytů. Zdejší zajímavostí ji i kanál Milena, který ústí při mysu Djeran, jihovýchodně od Ulcinje, dal jej vybudovat na přelomu 19. a 20. století kníže Nikola, který postavením kanálu chtěl vysušit mokřady v blízkém vnitrozemí, zamořené komáry. Vysušení se sice nepodařilo, ale slaná voda, která vtékala do kanálu z moře a zalévala mokřady, přispěla k vyhubení komárů, a tak k ozdravení okolí. Na severním konci kanálu se nacházejí výše uvedené saliny, na jižním pak lze vidět četné kalimery (viz Výlety z Ulcinje).

V neposlední řadě je velkým turistickým magnetem samo město Ulcinj, jehož tvářnost formovala jak poloha na rozhraní dvou kultur, tak i mnohasetleté panství Turků.


Zajímavé lokality

Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" získal před pár dny ocenění jako nejlepší evropský festival v kategorii Best Medium-Sized Festival, tedy největší festival střední velikosti, v prestižních evropských cenách European Festival Awards.

04.01.2018
Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Nový vlastník hotelu Rivijera v letovisku Njivice plánuje investovat kolem dvou milionů kun, aby se tento hotel stal novou perlou Středomoří.

07.12.2017
Tradiční slavnost ve znamení ryb a dobré zábavy v Budvě

Tradiční slavnost ve znamení ryb a dobré zábavy v Budvě

Turistická organizace Budvy, město Budva a Klub sportovního rybolovu "Širun" organizují v sobotu 5. října již 52. tradiční slavnost "Dan širuna</i>".

05.10.2017
"World Music Festival" v Tivatu přinese hudbu z celého světa

"World Music Festival" v Tivatu přinese hudbu z celého světa

Turistická organizace Tivatu organizuje opět "World Music Festival: Feel It. Taste It.", aby seznámila místní i turisty s aktuální hudbou z celého světa. Festival se bude konat od 22. do 24. září na městském nábřeží Pine vždy od 20.30 hod.

14.09.2017
Potápění je stále oblíbenější aktivitou v boce Kotorské

Potápění je stále oblíbenější aktivitou v boce Kotorské

Turisté navštěvují Město Herceg-Novi pro jeho chráněnou polohou s mírným příznivým podnebím a s mimořádným bohatstvím vegetace, pro jeho krásné zahrady a pláže, historické památky, mezi nimiž vynikají tři mohutné pevnosti pevnosti, příjemné kavárny a restaurace, bohatý kulturní program a v neposlední řadě i pro široké možnosti sportovního vyžití.

06.09.2017
"Petrovac Jazz Festival" představí hudebníky z Černé Hory, Srbska, Maďarska a Itálie

"Petrovac Jazz Festival" představí hudebníky z Černé Hory, Srbska, Maďarska a Itálie

Letošní již jedenáctý ročník "Petrovac Jazz Festivalu" představí známé jazzové hudebníky z Černé Hory, Srbska, Itálie, Maďarska, Makedonie, Bosny a Hercegoviny. Bude se konat od 1. do 10. září na sedmi lokalitách letovisek Petrovac na moru a Budva.

29.08.2017

Zájezdy

Hotel BELLEVUE, Ulcinj

Konečná cena od 4890 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Hotel BOJANA - typ Lux A, Ulcinj

Konečná cena od 5390 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Hotel OLYMPIC, Ulcinj

Konečná cena od 5390 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Hotel BOJANA - typ Lux L, Ulcinj

Konečná cena od 6290 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?