Ulcinjská riviéra

Tato nejjižnější část černohorského pobřeží, táhnoucí se od mysu Stari Ulcinj na severozápadě až k ústí řeky Bojany na černohorsko-albánských hranicích, se svými přírodními podmínkami částečně liší od ostatního černohorského přímoří. Ostatně se od něho odlišuje i svým kulturně-historickým vývojem. A do třetice je jiná než ostatní černohorské přímořské oblasti tím, že její zázemí netvoří vysoké hory a horská pásma, nýbrž úrodná polje, sady, vinohrady aj., které zásobují zdejší riviéru subtropickými plodinami.

Zdejší přímoří dlouhé 32,7 km charakterizují po klimatické stránce výraznější teplotní rozdíly v jednotlivých ročních obdobích: tak např. maximum teploty vzduchu naměřené zde v srpnu dosahuje 38°C a absolutní minimum v únoru -8,5°C. Díky příjemnému větru maestralu, který tu vane v létě prakticky každodenně, jsou však vedra velmi dobře snesitelná. Insolace na této riviéře je vysoká.

Ulcinj, Velká pláž Nikde jinde na černohorském pobřeží nejsou pláže tak dlouhé a široké a jen málokterá má tak jemný písek jako pláže ulcinjské. Pláže představuje 42 % z celkové délky pobřežní čáry a z toho je přes 80 % písečných. Takovýmto podílem písečných pláží se nemůže pochlubit žádná z černohorských riviér, tím méně pak letoviska v ostatních částech Jaderského pobřeží.

Aktualita: Co čeká turisty na ulcinjské riviéře?

Ostrov Ada Bojana Stále výrazněji se na zdejším pobřeží uplatňují rekreační možnosti, které poskytuje příroda v neobvyklé míře. Výlety a vycházky do přilehlého vnitrozemí jsou zdrojem zábavy a rekreace, např. výlet k Šaskému jezeru poskytuje možnost birdwatchingu a jezerního rybolovu, Ulcinjské saliny, největší na celém východním pobřeží Jadranu poskytují možnost seznámení s tímto prastarým způsobem získávání soli, lesopark u zátoky Valdanos je místem příjemných procházek a Skadarské jezero se svými kulturně historickými památkami, koupáním a rybařením je příjemným zpestřením letních pobytů. Zdejší zajímavostí ji i kanál Milena, který ústí při mysu Djeran, jihovýchodně od Ulcinje, dal jej vybudovat na přelomu 19. a 20. století kníže Nikola, který postavením kanálu chtěl vysušit mokřady v blízkém vnitrozemí, zamořené komáry. Vysušení se sice nepodařilo, ale slaná voda, která vtékala do kanálu z moře a zalévala mokřady, přispěla k vyhubení komárů, a tak k ozdravení okolí. Na severním konci kanálu se nacházejí výše uvedené saliny, na jižním pak lze vidět četné kalimery (viz Výlety z Ulcinje).

V neposlední řadě je velkým turistickým magnetem samo město Ulcinj, jehož tvářnost formovala jak poloha na rozhraní dvou kultur, tak i mnohasetleté panství Turků.


Zajímavé lokality

Tradiční slavnost ve znamení ryb a dobré zábavy v Budvě

Tradiční slavnost ve znamení ryb a dobré zábavy v Budvě

Turistická organizace Budvy, město Budva a Klub sportovního rybolovu "Širun" organizují v sobotu 5. října již 52. tradiční slavnost "Dan širuna</i>".

05.10.2017
"World Music Festival" v Tivatu přinese hudbu z celého světa

"World Music Festival" v Tivatu přinese hudbu z celého světa

Turistická organizace Tivatu organizuje opět "World Music Festival: Feel It. Taste It.", aby seznámila místní i turisty s aktuální hudbou z celého světa. Festival se bude konat od 22. do 24. září na městském nábřeží Pine vždy od 20.30 hod.

14.09.2017
Potápění je stále oblíbenější aktivitou v boce Kotorské

Potápění je stále oblíbenější aktivitou v boce Kotorské

Turisté navštěvují Město Herceg-Novi pro jeho chráněnou polohou s mírným příznivým podnebím a s mimořádným bohatstvím vegetace, pro jeho krásné zahrady a pláže, historické památky, mezi nimiž vynikají tři mohutné pevnosti pevnosti, příjemné kavárny a restaurace, bohatý kulturní program a v neposlední řadě i pro široké možnosti sportovního vyžití.

06.09.2017
"Petrovac Jazz Festival" představí hudebníky z Černé Hory, Srbska, Maďarska a Itálie

"Petrovac Jazz Festival" představí hudebníky z Černé Hory, Srbska, Maďarska a Itálie

Letošní již jedenáctý ročník "Petrovac Jazz Festivalu" představí známé jazzové hudebníky z Černé Hory, Srbska, Itálie, Maďarska, Makedonie, Bosny a Hercegoviny. Bude se konat od 1. do 10. září na sedmi lokalitách letovisek Petrovac na moru a Budva.

29.08.2017
Slavnost "Petrovacká noc" ve znamení ryb, vína, piva a dobré hudby

Slavnost "Petrovacká noc" ve znamení ryb, vína, piva a dobré hudby

Návštěvníky čeká v sobotu 26. srpna celodenní program plný hudby, tance, dobrého jídla a pití, lidových her a soutěží.

23.08.2017
Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Hlavní atrakcí zábavní slavnosti "Bokelská noc" je přehlídka osvětlených a originálně vyzdobených plavidel, která musí třikrát obeplout určenou trasu před kotorských nábřežím.

17.08.2017

Zájezdy

Hotel BELLEVUE, Ulcinj

Konečná cena od 4890 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Hotel BOJANA - typ Lux A, Ulcinj

Konečná cena od 5390 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Hotel OLYMPIC, Ulcinj

Konečná cena od 5390 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Hotel BOJANA - typ Lux L, Ulcinj

Konečná cena od 6290 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?