Ulcinjská riviéra

Tato nejjižnější část černohorského pobřeží, táhnoucí se od mysu Stari Ulcinj na severozápadě až k ústí řeky Bojany na černohorsko-albánských hranicích, se svými přírodními podmínkami částečně liší od ostatního černohorského přímoří. Ostatně se od něho odlišuje i svým kulturně-historickým vývojem. A do třetice je jiná než ostatní černohorské přímořské oblasti tím, že její zázemí netvoří vysoké hory a horská pásma, nýbrž úrodná polje, sady, vinohrady aj., které zásobují zdejší riviéru subtropickými plodinami.

Zdejší přímoří dlouhé 32,7 km charakterizují po klimatické stránce výraznější teplotní rozdíly v jednotlivých ročních obdobích: tak např. maximum teploty vzduchu naměřené zde v srpnu dosahuje 38°C a absolutní minimum v únoru -8,5°C. Díky příjemnému větru maestralu, který tu vane v létě prakticky každodenně, jsou však vedra velmi dobře snesitelná. Insolace na této riviéře je vysoká.

Ulcinj, Velká pláž Nikde jinde na černohorském pobřeží nejsou pláže tak dlouhé a široké a jen málokterá má tak jemný písek jako pláže ulcinjské. Pláže představuje 42 % z celkové délky pobřežní čáry a z toho je přes 80 % písečných. Takovýmto podílem písečných pláží se nemůže pochlubit žádná z černohorských riviér, tím méně pak letoviska v ostatních částech Jaderského pobřeží.

Aktualita: Co čeká turisty na ulcinjské riviéře?

Ostrov Ada Bojana Stále výrazněji se na zdejším pobřeží uplatňují rekreační možnosti, které poskytuje příroda v neobvyklé míře. Výlety a vycházky do přilehlého vnitrozemí jsou zdrojem zábavy a rekreace, např. výlet k Šaskému jezeru poskytuje možnost birdwatchingu a jezerního rybolovu, Ulcinjské saliny, největší na celém východním pobřeží Jadranu poskytují možnost seznámení s tímto prastarým způsobem získávání soli, lesopark u zátoky Valdanos je místem příjemných procházek a Skadarské jezero se svými kulturně historickými památkami, koupáním a rybařením je příjemným zpestřením letních pobytů. Zdejší zajímavostí ji i kanál Milena, který ústí při mysu Djeran, jihovýchodně od Ulcinje, dal jej vybudovat na přelomu 19. a 20. století kníže Nikola, který postavením kanálu chtěl vysušit mokřady v blízkém vnitrozemí, zamořené komáry. Vysušení se sice nepodařilo, ale slaná voda, která vtékala do kanálu z moře a zalévala mokřady, přispěla k vyhubení komárů, a tak k ozdravení okolí. Na severním konci kanálu se nacházejí výše uvedené saliny, na jižním pak lze vidět četné kalimery (viz Výlety z Ulcinje).

V neposlední řadě je velkým turistickým magnetem samo město Ulcinj, jehož tvářnost formovala jak poloha na rozhraní dvou kultur, tak i mnohasetleté panství Turků.


Zajímavé lokality

"Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017

"Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017

V Černé Hoře bylo letos oceněno "Modrou vlajkou" 24 pláží a jeden jachtařský přístav.

22.06.2017
Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v červnu a červenci 2017

Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v červnu a červenci 2017

V destinacích cestovního ruchu se v sezóně koná celá řada kulturních, zábavních a sportovních akcí, které tak obohacují zdejší turistickou nabídku.

14.06.2017
Rekonstruovaný hotel Aleksandar v Budvě přivítá první hosty

Rekonstruovaný hotel Aleksandar v Budvě přivítá první hosty

Oblíbený budvanský hotel Aleksandar prošel rekonstrukcí v hodnotě 3,5 miliony eur a stal se rodinným hotelem Blue Star v Černé Hoře.

08.06.2017
Aquapark v Budvě zahájil sezónu

Aquapark v Budvě zahájil sezónu

Dne 1. června otevřel své brány "Aquapark Budva", který je od loňského roku jednou z největších atrakcí na černohorském Jadranu. Park bude v provozu až do konce září.

02.06.2017
"Southern Soul Festival" v červnu na Velké pláži u Ulcinje

"Southern Soul Festival" v červnu na Velké pláži u Ulcinje

Již pátý ročník "Southern Soul Festivalu" se bude konat od 29. června do 2. července v plážovém klubu D’Olcinium Kite Surf a na pláži Copacabana, součástí proslulé písečné Velké pláži u Ulcinje.

25.05.2017
Černá Hora bude zastávkou světoznámé rally "Gumball 3000"

Černá Hora bude zastávkou světoznámé rally "Gumball 3000"

Pro Černou Horu je to obrovská senzace, že si organizátoři světoznámé rally luxusních automobilů Gumball 3000 vybrali přímořské letovisko Tivat jako jednu ze zastávek.

18.05.2017

Zájezdy

Hotel BELLEVUE, Ulcinj

Konečná cena od 4890 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Hotel BOJANA - typ Lux A, Ulcinj

Konečná cena od 5390 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Hotel OLYMPIC, Ulcinj

Konečná cena od 5390 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Hotel BOJANA - typ Lux L, Ulcinj

Konečná cena od 6290 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?