Budvanská riviéra

Budvanskou riviérou se rozumí pobřeží mezi mysem Plantamon (Rt Plantamon) a mysem Dubovica (Rt Dubovica), který uzavírá na jižní straně pláž Buljaricu. Je to úsek dlouhý pouze 21 km, a přesto se právě na Budvanskou riviéru soustřeďuje největší zájem turistů. Nacházejí zde nejlepší možnosti ubytování, koupání, provozování vodních i dalších sportů. Rovněž se zde koncentruje zábavní a kulturní život. Přitom Budvanská riviéra patří svou velkolepou přírodní scenérií k nejkrásnějším pobytovým destinacím v jižní části Jadranu. Skalní stěny vystupující z moře se střídají se svítícím pískem kilometrů zdejších pláží a doplňuje je bohatá vegetace.

Tento přírodní rámec je působivou kulisou pro zdejší městečka a významné kulturně historické pamětihodnosti. Právě zde se nachází např. starobylá Budva, město sahající svými počátky do 4. stol. př.n.l. nebo Petrovac, kvetoucí osada již za starého Říma a skrývající mj. i pozůstatky rezidencí bohatých Římanů. Není divu, že právě zdejší pobřeží si vybral jugoslávský král Alexandr Karadjordjević za místo pro letní pobyty své rodiny. Ostatně i zdejší společenská evropská smetánka oceňuje jedinečnost tohoto pobřeží, především hotelového městečka Sveti Stefan, pozoruhodného exteriérem i interiérem (aktualita: Sveti Stefan byl po pěti letech opět otevřen, zajímavost: Sveti Stefan - perla Černé Hory).

Sveti Stefan Velmi mírnému podnebí a chráněné poloze pod pohořími Lovćen a Paštrovići děkuje Budvanská riviéra za bohaté rostlinstvo svých parků, zahrad, promenád a nábřeží. Budva má vyšší průměrnou teplotu vzduchu vyšší než proslavená francouzská Nice. Tomu odpovídá i zdejší vegetace. Např. park v Miločeru, založený v r. 1934 spolu s královskou rezidencí, patří k nejkrásnějším dendrologickým parkům na Jadranu. Jedním velkým parkem je však značná část přímoří. Zdejší námořníci přiváželi sazenice a semena rostlin ze všech koutů světa a ty zde našly výborné životní podmínky, ať již do byly libanonské cedry, eukalypty, palmy, mišpule, kaktusy, pitospóry nebo středomořské druhy borovic či jiné stromy.
V blízkém zázemí stojí na prvním místě olivovníky, které šplhají až do výšky 400 m. Některé z nich dosahují stáří 1000 let. Velkou část úrodných ploch zaujímají citrusy, granátovníky, fíkovníky aj. Četné aromatické byliny šíří svou vůni do všech stran.

Bečići a Budva
Tato riviéra je východiskem do blízkého vnitrozemí, na tzv. Svatou horu, kde zdejší obyvatelé v minulosti postavili osm klášterů s deseti kostely. V nich se v průběhu staletí nashromáždilo velké umělecké bohatství. Některé kláštery hrály i významnou úlohu v černohorských dějinách: např. klášter Stanjići byl ve své době druhým hlavním sídlem černohorských vladyků a hostil mnohé významné osobnosti. Bohužel však díky bouřlivé minulosti Černé Hory se ze zdejších klášterů a jejich bohatství zachovalo jen velmi málo.

Bečići V zahraničí již v minulosti šířila slávu Budvanské riviéry kvalita jejích pláží. Tak např. již v r. 1936 byla pláž v Bečići prohlášena nejkrásnější pláží ve Středomoří a v Paříži téhož roku získal písek její pláže Velkou cenu - Zlatou palmu (Grande Prix - Palme d´Or). Přesto jsou však někteří návštěvníci přesvědčeni, že minimálně stejné ocenění si zaslouží budvanská pláž Mogren. O tom, že pláže Budvanské riviéry jsou velmi kvalitní, svědčí i počet "Modrých vlajek" (Plava zastava). Toto mezinárodní ocenění se uděluje za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláží, kvalitní sanitární a bezpečnostní podmínky na plážích (viz aktualita: "Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017).


Zajímavé lokality

Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" získal před pár dny ocenění jako nejlepší evropský festival v kategorii Best Medium-Sized Festival, tedy největší festival střední velikosti, v prestižních evropských cenách European Festival Awards.

04.01.2018
Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Nový vlastník hotelu Rivijera v letovisku Njivice plánuje investovat kolem dvou milionů kun, aby se tento hotel stal novou perlou Středomoří.

07.12.2017
Tradiční slavnost ve znamení ryb a dobré zábavy v Budvě

Tradiční slavnost ve znamení ryb a dobré zábavy v Budvě

Turistická organizace Budvy, město Budva a Klub sportovního rybolovu "Širun" organizují v sobotu 5. října již 52. tradiční slavnost "Dan širuna</i>".

05.10.2017
"World Music Festival" v Tivatu přinese hudbu z celého světa

"World Music Festival" v Tivatu přinese hudbu z celého světa

Turistická organizace Tivatu organizuje opět "World Music Festival: Feel It. Taste It.", aby seznámila místní i turisty s aktuální hudbou z celého světa. Festival se bude konat od 22. do 24. září na městském nábřeží Pine vždy od 20.30 hod.

14.09.2017
Potápění je stále oblíbenější aktivitou v boce Kotorské

Potápění je stále oblíbenější aktivitou v boce Kotorské

Turisté navštěvují Město Herceg-Novi pro jeho chráněnou polohou s mírným příznivým podnebím a s mimořádným bohatstvím vegetace, pro jeho krásné zahrady a pláže, historické památky, mezi nimiž vynikají tři mohutné pevnosti pevnosti, příjemné kavárny a restaurace, bohatý kulturní program a v neposlední řadě i pro široké možnosti sportovního vyžití.

06.09.2017
"Petrovac Jazz Festival" představí hudebníky z Černé Hory, Srbska, Maďarska a Itálie

"Petrovac Jazz Festival" představí hudebníky z Černé Hory, Srbska, Maďarska a Itálie

Letošní již jedenáctý ročník "Petrovac Jazz Festivalu" představí známé jazzové hudebníky z Černé Hory, Srbska, Itálie, Maďarska, Makedonie, Bosny a Hercegoviny. Bude se konat od 1. do 10. září na sedmi lokalitách letovisek Petrovac na moru a Budva.

29.08.2017

Zájezdy

Hotel THE QUEEN OF MONTENEGRO, Bečići

Konečná cena od 9890 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Pokoje Komplex SLOVENSKA PLAŽA, Budva

Konečná cena od 5190 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Ville OLIVA , Petrovac na Moru

Konečná cena od 5490 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Pokoje VYBRANÉ BUDVA, Budva

Konečná cena od 2690 Kč
dospělá osoba / vlastní stravování / týden
« předchozí | další

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?