Budvanská riviéra

Budvanskou riviérou se rozumí pobřeží mezi mysem Plantamon (Rt Plantamon) a mysem Dubovica (Rt Dubovica), který uzavírá na jižní straně pláž Buljaricu. Je to úsek dlouhý pouze 21 km, a přesto se právě na Budvanskou riviéru soustřeďuje největší zájem turistů. Nacházejí zde nejlepší možnosti ubytování, koupání, provozování vodních i dalších sportů. Rovněž se zde koncentruje zábavní a kulturní život. Přitom Budvanská riviéra patří svou velkolepou přírodní scenérií k nejkrásnějším pobytovým destinacím v jižní části Jadranu. Skalní stěny vystupující z moře se střídají se svítícím pískem kilometrů zdejších pláží a doplňuje je bohatá vegetace.

Tento přírodní rámec je působivou kulisou pro zdejší městečka a významné kulturně historické pamětihodnosti. Právě zde se nachází např. starobylá Budva, město sahající svými počátky do 4. stol. př.n.l. nebo Petrovac, kvetoucí osada již za starého Říma a skrývající mj. i pozůstatky rezidencí bohatých Římanů. Není divu, že právě zdejší pobřeží si vybral jugoslávský král Alexandr Karadjordjević za místo pro letní pobyty své rodiny. Ostatně i zdejší společenská evropská smetánka oceňuje jedinečnost tohoto pobřeží, především hotelového městečka Sveti Stefan, pozoruhodného exteriérem i interiérem (aktualita: Sveti Stefan byl po pěti letech opět otevřen, zajímavost: Sveti Stefan - perla Černé Hory).

Sveti Stefan Velmi mírnému podnebí a chráněné poloze pod pohořími Lovćen a Paštrovići děkuje Budvanská riviéra za bohaté rostlinstvo svých parků, zahrad, promenád a nábřeží. Budva má vyšší průměrnou teplotu vzduchu vyšší než proslavená francouzská Nice. Tomu odpovídá i zdejší vegetace. Např. park v Miločeru, založený v r. 1934 spolu s královskou rezidencí, patří k nejkrásnějším dendrologickým parkům na Jadranu. Jedním velkým parkem je však značná část přímoří. Zdejší námořníci přiváželi sazenice a semena rostlin ze všech koutů světa a ty zde našly výborné životní podmínky, ať již do byly libanonské cedry, eukalypty, palmy, mišpule, kaktusy, pitospóry nebo středomořské druhy borovic či jiné stromy.
V blízkém zázemí stojí na prvním místě olivovníky, které šplhají až do výšky 400 m. Některé z nich dosahují stáří 1000 let. Velkou část úrodných ploch zaujímají citrusy, granátovníky, fíkovníky aj. Četné aromatické byliny šíří svou vůni do všech stran.

Bečići a Budva
Tato riviéra je východiskem do blízkého vnitrozemí, na tzv. Svatou horu, kde zdejší obyvatelé v minulosti postavili osm klášterů s deseti kostely. V nich se v průběhu staletí nashromáždilo velké umělecké bohatství. Některé kláštery hrály i významnou úlohu v černohorských dějinách: např. klášter Stanjići byl ve své době druhým hlavním sídlem černohorských vladyků a hostil mnohé významné osobnosti. Bohužel však díky bouřlivé minulosti Černé Hory se ze zdejších klášterů a jejich bohatství zachovalo jen velmi málo.

Bečići V zahraničí již v minulosti šířila slávu Budvanské riviéry kvalita jejích pláží. Tak např. již v r. 1936 byla pláž v Bečići prohlášena nejkrásnější pláží ve Středomoří a v Paříži téhož roku získal písek její pláže Velkou cenu - Zlatou palmu (Grande Prix - Palme d´Or). Přesto jsou však někteří návštěvníci přesvědčeni, že minimálně stejné ocenění si zaslouží budvanská pláž Mogren. O tom, že pláže Budvanské riviéry jsou velmi kvalitní, svědčí i počet "Modrých vlajek" (Plava zastava). Toto mezinárodní ocenění se uděluje za vysoký standard ochrany přírody, čistotu moře a pláží, kvalitní sanitární a bezpečnostní podmínky na plážích (viz aktualita: "Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017).


Zajímavé lokality

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Hlavní atrakcí zábavní slavnosti "Bokelská noc" je přehlídka osvětlených a originálně vyzdobených plavidel, která musí třikrát obeplout určenou trasu před kotorských nábřežím.

17.08.2017
Jubilejní desátý festival elektronické hudby "Refresh" v Kotoru

Jubilejní desátý festival elektronické hudby "Refresh" v Kotoru

Milovníky elektronické taneční hudby čeká letos jubilejní desátý Refresh Festival, který se bude konat od 10. do 12. srpna v kotorském klubu Maximus. Na dvou hudebních scénách vystoupí na 50 DJ´s z celého světa.

08.08.2017
V Kotoru začíná nejveselejší akce sezóny - "Mezinárodní letní karneval"

V Kotoru začíná nejveselejší akce sezóny - "Mezinárodní letní karneval"

Dnes večer bude v Kotoru zahájen Mezinárodní letní karneval, který potrvá až do 5. srpna.

01.08.2017
Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v srpnu a září 2017

Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v srpnu a září 2017

V destinacích cestovního ruchu se v sezóně koná celá řada kulturních, zábavních a sportovních akcí, které tak obohacují zdejší turistickou nabídku.

27.07.2017
Festival "After beach parties" na deseti černohorských plážích

Festival "After beach parties" na deseti černohorských plážích

"After beach parties" jsou určeny především mladé generaci a milovníkům elektronické hudby různých žánrů, kteří v Černé Hoře tráví dovolenou. V rámci festivalu si mohou užít celkem párty a vystoupení při poslechu oblíbených letních hitů a v krásném prostředí černohorských pláží.

20.07.2017
Milovníci dobré hudby si užijí na festivalu "SeaRock" v Kotoru

Milovníci dobré hudby si užijí na festivalu "SeaRock" v Kotoru

Víkend v Kotoru bude již po sedmé patřit festivalu "SeaRock", který se uskuteční pátek a v sobotu 21. a 22. července se na Letní scéně. Během dvou festivalových nocí se publiku představí kromě černohorských a regionálních skupin i hosté z USA a Itálie.

13.07.2017

Zájezdy

Hotel THE QUEEN OF MONTENEGRO, Bečići

Konečná cena od 9890 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Pokoje Komplex SLOVENSKA PLAŽA, Budva

Konečná cena od 5190 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Ville OLIVA , Petrovac na Moru

Konečná cena od 5490 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Pokoje VYBRANÉ BUDVA, Budva

Konečná cena od 2690 Kč
dospělá osoba / vlastní stravování / týden
« předchozí | další

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?