Boka Kotorská

Boka znamená italsky ústa nebo otvor a přeneseně se běžně používá pro záliv. Boka Kotorská není jen obrovský, ale je současně i podivuhodný záliv v severozápadní části černohorského přímoří. Podle odborníků patří boka Kotorská k 25 nejkrásnějším zálivům na světě. Majestátností své horské hradby zvedající se přímo z moře i svým tvarem a velikostí připomíná spíš daleký sever, malebností svého pobřeží a bujným rostlinstvem slunný jih. Zatímco první nedočkavci se v polovině jara v Herceg-Novi plném subtropické květeny koupou, milovníci lyží si ještě užívají sjezdu na zasněžených svazích hory Subra v pohoří Orjen. V nejvyšších oblastech okolních hor bývají ještě v květnu spousty sněhu.

Boka Kotorská, výhled ze silnice nad Kotorem Vodní srážky převážnou měrou zadržují horská pásma nad bokou Kotorskou, především Krivošije a Orjen. Obec Crkvice v pohoří Krivošije, kde ročně spadne na 4600 mm vodních srážek, je nejdeštivějším místem v Evropě (v horách severozápadně od Risanu). Dostatek vláhy však mají i některá města na pobřeží, která jí děkují za svou bohatou flóru (např. Herceg-Novi). Roční příděl vodních srážek však nepřesahuje 2000 mm, přičemž spadnou většinou v zimních měsících.

Perast Některá letoviska jsou plná turistů, jiná místa jen vzpomínají na zašlou slávu před staletími a chátrají. A všude čekají na návštěvníky kulturně historické památky mimořádné úrovně, dokládající začátky zdejšího osídlení již před 2500 lety, dobu největší slávy zdejší námořní plavby a její prosperitu, stejně jako její pozdější úpadek. V boce Kotorské po staletí velmi dobře prosperovaly některé téměř nezávislé bohaté městské komunity, které byly ekonomicky i kulturně na vysoké úrovni. Turkům se nikdy nepodařilo některé z nich, jako např. Kotor a Perast, podrobit. Zlom v prosperitě přinesl až přesun hospodářského potenciálu z této části Středomoří na pobřeží Atlantiku.

Výstavné hotely a jejich doprovodná zařízení reprezentují znovuzrození boky a jejích sídel díky cestovnímu ruchu v posledních 40 letech.

Za Rakousko-Uherska byla boka Kotorská hlavní základnou rakousko-uherského námořnictva pro oblast jižního Jadranu a Jónského moře. Mezi dvěma světovými válkami sloužila boka i potřebám československé armády, spojence armády Království Jugoslávie.

Herceg-Novi Břehy boky Kotorské jsou dlouhé 105,7 km a představují téměř jednu třetinu celkové délky černohorského pobřeží; značně se liší od ostatního přímoří.

Návštěvník boky může buď objet celý záliv, včetně všech jeho menších zálivů a zátok, nebo si může zkrátit cestu odbočením k trajektu mezi obcemi Kamenari a Lepetane . Ten zajišťuje přepravu v nejužším místě boky, kde je jen 350 metrů široká. Této úžině se říká Verige, tzn. řetězy; tento název si nese už od středověku, kdy uherský král Ludvík, který byl pánem i boky, dal přes úžinu natáhnout řetězy, aby zabránil nepřátelským lodím vjet do tří vnitřních částí boky. Aktualita:  Zdražil se trajekt přes úžinu Verige v boce Kotorské.

Boka Kotorská, trajekt Obě možnosti, tj. objezd nebo trajekt, mají své přednosti i zápory: ta první umožňuje navštívit i menší starobylá místa v boce, např. Risan a Perast (viz Kotor - výlety). Je však značně delší - přibližně o 40 km. Ta druhá podstatně zrychlí cestu a umožňuje z paluby trajektu pozorovat s patřičným odstupem stále se měnící působivou scenérii hor i moře; míjí však odlehlejší místa v severní části boky. Trajektová linka je v provozu po celý rok. Trajekty jezdí 24 hodin denně bez fixního jízdního řádu: v létě non-stop a v zimním období po 22 hodině jezdí v každou celou hodinu z Kamenari a v každou půl hodinu z Lepetane. Do Kamenari vede silnice z Herceg-Novi, Zeleniky a Bijele, z opačné strany - do Lepetane, z Kotoru a Tivatu.

V boce Kotorské jsou jako na jednom z mála míst v černohorském přímoří v moři i na břehu sladkovodní prameny - vrulja.


Zajímavé lokality

Sté výročí námořní vzpoury v boce Kotorské v roce 1918

Sté výročí námořní vzpoury v boce Kotorské v roce 1918

Prvního února to bude přesně sto let, kdy v boce Kotorské došlo v rakousko-uherském námořnictvu ke vzpouře, která pak byla krvavě potlačena. Popraven byl i jeden z jejích organizátorů Čech František Raš (též Rasch), rodák z Přerova.

30.01.2018
Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Do tří největších projektů v cestovním ruchu v boce Kotorské bylo dosud investováno 890 milionů eur. Nejdražším projektem je Porto Montenegro, do něhož bylo zatím investováno 479 milionů eur, za ním následuje Porto Novi s 290 miliony eur a třetím je Luštica Bay se 120 miliony eur.

18.01.2018
Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

V současné době probíhá v černohorském Perastu závěrečná etapa obnovy paláce Smekja a jeho úpravy v luxusní hotel.

11.01.2018
Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" získal před pár dny ocenění jako nejlepší evropský festival v kategorii Best Medium-Sized Festival, tedy největší festival střední velikosti, v prestižních evropských cenách European Festival Awards.

04.01.2018
Luxusní tivatská marina je stále oblíbenější

Luxusní tivatská marina je stále oblíbenější

V tivatské marině Porto Montenegro letos zakotvilo 2 224 jachet, z nichž nejdelší měřila 140 metrů.

29.12.2017
Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Nový vlastník hotelu Rivijera v letovisku Njivice plánuje investovat kolem dvou milionů kun, aby se tento hotel stal novou perlou Středomoří.

07.12.2017

Zájezdy

Hotel PALMA, Tivat

Konečná cena od 6190 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?