Boka Kotorská

Boka znamená italsky ústa nebo otvor a přeneseně se běžně používá pro záliv. Boka Kotorská není jen obrovský, ale je současně i podivuhodný záliv v severozápadní části černohorského přímoří. Podle odborníků patří boka Kotorská k 25 nejkrásnějším zálivům na světě. Majestátností své horské hradby zvedající se přímo z moře i svým tvarem a velikostí připomíná spíš daleký sever, malebností svého pobřeží a bujným rostlinstvem slunný jih. Zatímco první nedočkavci se v polovině jara v Herceg-Novi plném subtropické květeny koupou, milovníci lyží si ještě užívají sjezdu na zasněžených svazích hory Subra v pohoří Orjen. V nejvyšších oblastech okolních hor bývají ještě v květnu spousty sněhu.

Boka Kotorská, výhled ze silnice nad Kotorem Vodní srážky převážnou měrou zadržují horská pásma nad bokou Kotorskou, především Krivošije a Orjen. Obec Crkvice v pohoří Krivošije, kde ročně spadne na 4600 mm vodních srážek, je nejdeštivějším místem v Evropě (v horách severozápadně od Risanu). Dostatek vláhy však mají i některá města na pobřeží, která jí děkují za svou bohatou flóru (např. Herceg-Novi). Roční příděl vodních srážek však nepřesahuje 2000 mm, přičemž spadnou většinou v zimních měsících.

Perast Některá letoviska jsou plná turistů, jiná místa jen vzpomínají na zašlou slávu před staletími a chátrají. A všude čekají na návštěvníky kulturně historické památky mimořádné úrovně, dokládající začátky zdejšího osídlení již před 2500 lety, dobu největší slávy zdejší námořní plavby a její prosperitu, stejně jako její pozdější úpadek. V boce Kotorské po staletí velmi dobře prosperovaly některé téměř nezávislé bohaté městské komunity, které byly ekonomicky i kulturně na vysoké úrovni. Turkům se nikdy nepodařilo některé z nich, jako např. Kotor a Perast, podrobit. Zlom v prosperitě přinesl až přesun hospodářského potenciálu z této části Středomoří na pobřeží Atlantiku.

Výstavné hotely a jejich doprovodná zařízení reprezentují znovuzrození boky a jejích sídel díky cestovnímu ruchu v posledních 40 letech.

Za Rakousko-Uherska byla boka Kotorská hlavní základnou rakousko-uherského námořnictva pro oblast jižního Jadranu a Jónského moře. Mezi dvěma světovými válkami sloužila boka i potřebám československé armády, spojence armády Království Jugoslávie.

Herceg-Novi Břehy boky Kotorské jsou dlouhé 105,7 km a představují téměř jednu třetinu celkové délky černohorského pobřeží; značně se liší od ostatního přímoří.

Návštěvník boky může buď objet celý záliv, včetně všech jeho menších zálivů a zátok, nebo si může zkrátit cestu odbočením k trajektu mezi obcemi Kamenari a Lepetane . Ten zajišťuje přepravu v nejužším místě boky, kde je jen 350 metrů široká. Této úžině se říká Verige, tzn. řetězy; tento název si nese už od středověku, kdy uherský král Ludvík, který byl pánem i boky, dal přes úžinu natáhnout řetězy, aby zabránil nepřátelským lodím vjet do tří vnitřních částí boky. Aktualita:  Zdražil se trajekt přes úžinu Verige v boce Kotorské.

Boka Kotorská, trajekt Obě možnosti, tj. objezd nebo trajekt, mají své přednosti i zápory: ta první umožňuje navštívit i menší starobylá místa v boce, např. Risan a Perast (viz Kotor - výlety). Je však značně delší - přibližně o 40 km. Ta druhá podstatně zrychlí cestu a umožňuje z paluby trajektu pozorovat s patřičným odstupem stále se měnící působivou scenérii hor i moře; míjí však odlehlejší místa v severní části boky. Trajektová linka je v provozu po celý rok. Trajekty jezdí 24 hodin denně bez fixního jízdního řádu: v létě non-stop a v zimním období po 22 hodině jezdí v každou celou hodinu z Kamenari a v každou půl hodinu z Lepetane. Do Kamenari vede silnice z Herceg-Novi, Zeleniky a Bijele, z opačné strany - do Lepetane, z Kotoru a Tivatu.

V boce Kotorské jsou jako na jednom z mála míst v černohorském přímoří v moři i na břehu sladkovodní prameny - vrulja.


Zajímavé lokality

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Hlavní atrakcí zábavní slavnosti "Bokelská noc" je přehlídka osvětlených a originálně vyzdobených plavidel, která musí třikrát obeplout určenou trasu před kotorských nábřežím.

17.08.2017
Jubilejní desátý festival elektronické hudby "Refresh" v Kotoru

Jubilejní desátý festival elektronické hudby "Refresh" v Kotoru

Milovníky elektronické taneční hudby čeká letos jubilejní desátý Refresh Festival, který se bude konat od 10. do 12. srpna v kotorském klubu Maximus. Na dvou hudebních scénách vystoupí na 50 DJ´s z celého světa.

08.08.2017
V Kotoru začíná nejveselejší akce sezóny - "Mezinárodní letní karneval"

V Kotoru začíná nejveselejší akce sezóny - "Mezinárodní letní karneval"

Dnes večer bude v Kotoru zahájen Mezinárodní letní karneval, který potrvá až do 5. srpna.

01.08.2017
Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v srpnu a září 2017

Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v srpnu a září 2017

V destinacích cestovního ruchu se v sezóně koná celá řada kulturních, zábavních a sportovních akcí, které tak obohacují zdejší turistickou nabídku.

27.07.2017
Festival "After beach parties" na deseti černohorských plážích

Festival "After beach parties" na deseti černohorských plážích

"After beach parties" jsou určeny především mladé generaci a milovníkům elektronické hudby různých žánrů, kteří v Černé Hoře tráví dovolenou. V rámci festivalu si mohou užít celkem párty a vystoupení při poslechu oblíbených letních hitů a v krásném prostředí černohorských pláží.

20.07.2017
Milovníci dobré hudby si užijí na festivalu "SeaRock" v Kotoru

Milovníci dobré hudby si užijí na festivalu "SeaRock" v Kotoru

Víkend v Kotoru bude již po sedmé patřit festivalu "SeaRock", který se uskuteční pátek a v sobotu 21. a 22. července se na Letní scéně. Během dvou festivalových nocí se publiku představí kromě černohorských a regionálních skupin i hosté z USA a Itálie.

13.07.2017

Zájezdy

Hotel PALMA, Tivat

Konečná cena od 6190 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?