Boka Kotorská

Boka znamená italsky ústa nebo otvor a přeneseně se běžně používá pro záliv. Boka Kotorská není jen obrovský, ale je současně i podivuhodný záliv v severozápadní části černohorského přímoří. Podle odborníků patří boka Kotorská k 25 nejkrásnějším zálivům na světě. Majestátností své horské hradby zvedající se přímo z moře i svým tvarem a velikostí připomíná spíš daleký sever, malebností svého pobřeží a bujným rostlinstvem slunný jih. Zatímco první nedočkavci se v polovině jara v Herceg-Novi plném subtropické květeny koupou, milovníci lyží si ještě užívají sjezdu na zasněžených svazích hory Subra v pohoří Orjen. V nejvyšších oblastech okolních hor bývají ještě v květnu spousty sněhu.

Boka Kotorská, výhled ze silnice nad Kotorem Vodní srážky převážnou měrou zadržují horská pásma nad bokou Kotorskou, především Krivošije a Orjen. Obec Crkvice v pohoří Krivošije, kde ročně spadne na 4600 mm vodních srážek, je nejdeštivějším místem v Evropě (v horách severozápadně od Risanu). Dostatek vláhy však mají i některá města na pobřeží, která jí děkují za svou bohatou flóru (např. Herceg-Novi). Roční příděl vodních srážek však nepřesahuje 2000 mm, přičemž spadnou většinou v zimních měsících.

Perast Některá letoviska jsou plná turistů, jiná místa jen vzpomínají na zašlou slávu před staletími a chátrají. A všude čekají na návštěvníky kulturně historické památky mimořádné úrovně, dokládající začátky zdejšího osídlení již před 2500 lety, dobu největší slávy zdejší námořní plavby a její prosperitu, stejně jako její pozdější úpadek. V boce Kotorské po staletí velmi dobře prosperovaly některé téměř nezávislé bohaté městské komunity, které byly ekonomicky i kulturně na vysoké úrovni. Turkům se nikdy nepodařilo některé z nich, jako např. Kotor a Perast, podrobit. Zlom v prosperitě přinesl až přesun hospodářského potenciálu z této části Středomoří na pobřeží Atlantiku.

Výstavné hotely a jejich doprovodná zařízení reprezentují znovuzrození boky a jejích sídel díky cestovnímu ruchu v posledních 40 letech.

Za Rakousko-Uherska byla boka Kotorská hlavní základnou rakousko-uherského námořnictva pro oblast jižního Jadranu a Jónského moře. Mezi dvěma světovými válkami sloužila boka i potřebám československé armády, spojence armády Království Jugoslávie.

Herceg-Novi Břehy boky Kotorské jsou dlouhé 105,7 km a představují téměř jednu třetinu celkové délky černohorského pobřeží; značně se liší od ostatního přímoří.

Návštěvník boky může buď objet celý záliv, včetně všech jeho menších zálivů a zátok, nebo si může zkrátit cestu odbočením k trajektu mezi obcemi Kamenari a Lepetane . Ten zajišťuje přepravu v nejužším místě boky, kde je jen 350 metrů široká. Této úžině se říká Verige, tzn. řetězy; tento název si nese už od středověku, kdy uherský král Ludvík, který byl pánem i boky, dal přes úžinu natáhnout řetězy, aby zabránil nepřátelským lodím vjet do tří vnitřních částí boky. Aktualita:  Zdražil se trajekt přes úžinu Verige v boce Kotorské.

Boka Kotorská, trajekt Obě možnosti, tj. objezd nebo trajekt, mají své přednosti i zápory: ta první umožňuje navštívit i menší starobylá místa v boce, např. Risan a Perast (viz Kotor - výlety). Je však značně delší - přibližně o 40 km. Ta druhá podstatně zrychlí cestu a umožňuje z paluby trajektu pozorovat s patřičným odstupem stále se měnící působivou scenérii hor i moře; míjí však odlehlejší místa v severní části boky. Trajektová linka je v provozu po celý rok. Trajekty jezdí 24 hodin denně bez fixního jízdního řádu: v létě non-stop a v zimním období po 22 hodině jezdí v každou celou hodinu z Kamenari a v každou půl hodinu z Lepetane. Do Kamenari vede silnice z Herceg-Novi, Zeleniky a Bijele, z opačné strany - do Lepetane, z Kotoru a Tivatu.

V boce Kotorské jsou jako na jednom z mála míst v černohorském přímoří v moři i na břehu sladkovodní prameny - vrulja.


Zajímavé lokality

"Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017

"Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017

V Černé Hoře bylo letos oceněno "Modrou vlajkou" 24 pláží a jeden jachtařský přístav.

22.06.2017
Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v červnu a červenci 2017

Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v červnu a červenci 2017

V destinacích cestovního ruchu se v sezóně koná celá řada kulturních, zábavních a sportovních akcí, které tak obohacují zdejší turistickou nabídku.

14.06.2017
Rekonstruovaný hotel Aleksandar v Budvě přivítá první hosty

Rekonstruovaný hotel Aleksandar v Budvě přivítá první hosty

Oblíbený budvanský hotel Aleksandar prošel rekonstrukcí v hodnotě 3,5 miliony eur a stal se rodinným hotelem Blue Star v Černé Hoře.

08.06.2017
Aquapark v Budvě zahájil sezónu

Aquapark v Budvě zahájil sezónu

Dne 1. června otevřel své brány "Aquapark Budva", který je od loňského roku jednou z největších atrakcí na černohorském Jadranu. Park bude v provozu až do konce září.

02.06.2017
"Southern Soul Festival" v červnu na Velké pláži u Ulcinje

"Southern Soul Festival" v červnu na Velké pláži u Ulcinje

Již pátý ročník "Southern Soul Festivalu" se bude konat od 29. června do 2. července v plážovém klubu D’Olcinium Kite Surf a na pláži Copacabana, součástí proslulé písečné Velké pláži u Ulcinje.

25.05.2017
Černá Hora bude zastávkou světoznámé rally "Gumball 3000"

Černá Hora bude zastávkou světoznámé rally "Gumball 3000"

Pro Černou Horu je to obrovská senzace, že si organizátoři světoznámé rally luxusních automobilů Gumball 3000 vybrali přímořské letovisko Tivat jako jednu ze zastávek.

18.05.2017

Zájezdy

Hotel PALMA, Tivat

Konečná cena od 6190 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?