Barská riviéra

Není to přímoří, které by charakterizovala velká populární letoviska, jak je tomu např. na Budvanské riviéře. Barská riviéra je spíš přímoří velkých možností, které zatím nejsou plně využity. Rozvoj této riviéry v podstatě zabrzdilo zemětřesení v r. 1979. Zatímco jinde na černohorském pobřeží byly postiženy jednotlivé hotely či části letovisek, zde zasáhla ničivá síla především srdce zdejší riviéry, město Bar, v jehož blízkosti bylo epicentrum zemětřesení. Samozřejmě nebyla ušetřena ani okolní letoviska.

Byl vypracován nový velkorysý plán obnovy Baru, který mj. znamenal i přenesení některých jeho funkcí do úplně nových lokalit. Musela být obnovena i základní infrastruktura. V rámci tohoto plánu byl vybudován vlastně nový přístav, který přinesl výrazný impulz do hospodářství oblasti. Mj. oživil i cestovní ruch na celé riviéře, vč. obnovení trajektových linek s Itálií. Sutomore

 Oblast samozřejmě nadále počítá s plným využitím nádherných pláží, které se táhnou téměř po celém jejím pobřeží. Začínají od mysu Dubovica a táhnou se jihovýchodním směrem. První je Královnina pláž (Kraljičina plaža), pojmenovaná podle černohorské královny Mileny, která se právě tady koupala nejraději. Na tuto písečnou pláž je přístup pouze člunem. Na ni navazuje pláž Perjanika, kde podle tradice nocovala při zdejších královniných návštěvách její osobní stráž; též tato pláž je přístupná jen od moře. 

Po ní následuje hlavní pláž letoviska Čanj, zvaná Perlové pobřeží (Biserna obala) nebo též Čanjská pláž (Čanjska plaža), dlouhá přes 1000 m. Je to jedna z nejkrásnějších pláží této oblasti a tvoří ji písek a drobné oblázky (je rozdělena skalním útvarem na dvě části). Za Černým mysem (Crni rt) pak následuje skalnatá pláž Maljevik dlouhá 300 m se spoustou zeleně. Pod vodou se nacházejí archeologické pozůstatky. A na tuto pláž už navazuje oblast letoviska Sutomore.

Sutomore Tzv. Sutomorská pláž (Sutomorska plaža) z malých oblázků a hrubého písku je největší a nejznámější pláží Barské riviéry - je dlouhá přes 1250 m. Povlovně se svažuje do moře. Jejím pokračováním je Zlaté pobřeží (Zlatna obala), která představuje 850 m písku zlatavé barvy. Písek sutomorských pláží má podle místní tradice léčivé účinky. Za Ratackým mysem (Ratački rt) následují drobné, většinou skalnaté pláže. Malou pláž Črvanj střídá Červená pláž (Crvena plaža) s krásnou načervenalou barvou písku. Následuje pláž Žukotrljica, zvaná též Šušanj (2000 m), s hojnou vegetací. Z této pláže vede až do Baru promenádní cesta s četnými pohostinskými zařízeními a bohatým večerním životem (mládež sem chodí i z Baru). Po ní, už ve městě Bar následuje oblázková pláž Topolica, dlouhá 750 m, které se též říká Městská pláž (Gradska plaža). Těsně na okraji jižní části Baru, jižně od města je pláž Červená skála (Crvena stijena), za kopcem Volujica. Deset kilometrů jižně od Baru se táhnou pláže Velký a Malý písek (Veliki i Mali pijesak), dlouhé přes 600 m. Posledními plážemi na Barské riviéře jsou oblázková Útěcha (Utjeha) v zátoce Maslina a skalnatá, s oblázky, Bušat. V moři v blízkosti pláže vyvěrají podmořské prameny a přispívají k nádherné hře barev mořské vody.

Sutomore, hlavní plážRiviéra se výrazněji zaměřuje na podporu vodních sportů, především jachtingu, pro který má mimořádně dobré předpoklady a komplexní přírodní podmínky. Za tímto účelem byl vybudován na okraji Baru jachtařský přístav s širokým zázemím služeb pro jachtaře, největší a nejlépe vybavený v Černé Hoře.

Ve vnitrozemí Barské riviéry se táhne masív Rumija (až 1594 m), který odděluje přímoří od Skadarského jezera a příznivě tak ovlivňuje též podnebí Barské riviéry, jakož i délku turistické sezóny.

Četné malé vodní toky, které stékají z kopců Rumija, nejenže vytvořily svými naplaveninami zdejší krásné pláže, ale přispívají i k bohaté vegetaci této riviéry.

Barská riviéra vyniká velmi dobrými výletními možnostmi a chce je v budoucnosti intenzivněji využívat. Velmi dobře dostupné je např. Skadarské jezero s velkou škálou rekreačních, sportovních a přírodních příležitostí. Cestu ke Skadarskénu jezeru, urychlil nový silniční tunel Sozina na trase Bar - Virpazar, otevřený v r. 2005. Pak může dobře pokračovat do Podgorice nebo do Cetinje a na Lovćen. Pohoří Rumija s vrcholkem Sutormanem (1185 m) nabízí nepříliš nároční turistické výlety a výstupy.


Zajímavé lokality

"Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017

"Modré vlajky" na černohorských plážích v roce 2017

V Černé Hoře bylo letos oceněno "Modrou vlajkou" 24 pláží a jeden jachtařský přístav.

22.06.2017
Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v červnu a červenci 2017

Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v červnu a červenci 2017

V destinacích cestovního ruchu se v sezóně koná celá řada kulturních, zábavních a sportovních akcí, které tak obohacují zdejší turistickou nabídku.

14.06.2017
Rekonstruovaný hotel Aleksandar v Budvě přivítá první hosty

Rekonstruovaný hotel Aleksandar v Budvě přivítá první hosty

Oblíbený budvanský hotel Aleksandar prošel rekonstrukcí v hodnotě 3,5 miliony eur a stal se rodinným hotelem Blue Star v Černé Hoře.

08.06.2017
Aquapark v Budvě zahájil sezónu

Aquapark v Budvě zahájil sezónu

Dne 1. června otevřel své brány "Aquapark Budva", který je od loňského roku jednou z největších atrakcí na černohorském Jadranu. Park bude v provozu až do konce září.

02.06.2017
"Southern Soul Festival" v červnu na Velké pláži u Ulcinje

"Southern Soul Festival" v červnu na Velké pláži u Ulcinje

Již pátý ročník "Southern Soul Festivalu" se bude konat od 29. června do 2. července v plážovém klubu D’Olcinium Kite Surf a na pláži Copacabana, součástí proslulé písečné Velké pláži u Ulcinje.

25.05.2017
Černá Hora bude zastávkou světoznámé rally "Gumball 3000"

Černá Hora bude zastávkou světoznámé rally "Gumball 3000"

Pro Černou Horu je to obrovská senzace, že si organizátoři světoznámé rally luxusních automobilů Gumball 3000 vybrali přímořské letovisko Tivat jako jednu ze zastávek.

18.05.2017

Zájezdy

Hotel R, Bar

Konečná cena od 7590 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?