Barská riviéra

Není to přímoří, které by charakterizovala velká populární letoviska, jak je tomu např. na Budvanské riviéře. Barská riviéra je spíš přímoří velkých možností, které zatím nejsou plně využity. Rozvoj této riviéry v podstatě zabrzdilo zemětřesení v r. 1979. Zatímco jinde na černohorském pobřeží byly postiženy jednotlivé hotely či části letovisek, zde zasáhla ničivá síla především srdce zdejší riviéry, město Bar, v jehož blízkosti bylo epicentrum zemětřesení. Samozřejmě nebyla ušetřena ani okolní letoviska.

Byl vypracován nový velkorysý plán obnovy Baru, který mj. znamenal i přenesení některých jeho funkcí do úplně nových lokalit. Musela být obnovena i základní infrastruktura. V rámci tohoto plánu byl vybudován vlastně nový přístav, který přinesl výrazný impulz do hospodářství oblasti. Mj. oživil i cestovní ruch na celé riviéře, vč. obnovení trajektových linek s Itálií. Sutomore

 Oblast samozřejmě nadále počítá s plným využitím nádherných pláží, které se táhnou téměř po celém jejím pobřeží. Začínají od mysu Dubovica a táhnou se jihovýchodním směrem. První je Královnina pláž (Kraljičina plaža), pojmenovaná podle černohorské královny Mileny, která se právě tady koupala nejraději. Na tuto písečnou pláž je přístup pouze člunem. Na ni navazuje pláž Perjanika, kde podle tradice nocovala při zdejších královniných návštěvách její osobní stráž; též tato pláž je přístupná jen od moře. 

Po ní následuje hlavní pláž letoviska Čanj, zvaná Perlové pobřeží (Biserna obala) nebo též Čanjská pláž (Čanjska plaža), dlouhá přes 1000 m. Je to jedna z nejkrásnějších pláží této oblasti a tvoří ji písek a drobné oblázky (je rozdělena skalním útvarem na dvě části). Za Černým mysem (Crni rt) pak následuje skalnatá pláž Maljevik dlouhá 300 m se spoustou zeleně. Pod vodou se nacházejí archeologické pozůstatky. A na tuto pláž už navazuje oblast letoviska Sutomore.

Sutomore Tzv. Sutomorská pláž (Sutomorska plaža) z malých oblázků a hrubého písku je největší a nejznámější pláží Barské riviéry - je dlouhá přes 1250 m. Povlovně se svažuje do moře. Jejím pokračováním je Zlaté pobřeží (Zlatna obala), která představuje 850 m písku zlatavé barvy. Písek sutomorských pláží má podle místní tradice léčivé účinky. Za Ratackým mysem (Ratački rt) následují drobné, většinou skalnaté pláže. Malou pláž Črvanj střídá Červená pláž (Crvena plaža) s krásnou načervenalou barvou písku. Následuje pláž Žukotrljica, zvaná též Šušanj (2000 m), s hojnou vegetací. Z této pláže vede až do Baru promenádní cesta s četnými pohostinskými zařízeními a bohatým večerním životem (mládež sem chodí i z Baru). Po ní, už ve městě Bar následuje oblázková pláž Topolica, dlouhá 750 m, které se též říká Městská pláž (Gradska plaža). Těsně na okraji jižní části Baru, jižně od města je pláž Červená skála (Crvena stijena), za kopcem Volujica. Deset kilometrů jižně od Baru se táhnou pláže Velký a Malý písek (Veliki i Mali pijesak), dlouhé přes 600 m. Posledními plážemi na Barské riviéře jsou oblázková Útěcha (Utjeha) v zátoce Maslina a skalnatá, s oblázky, Bušat. V moři v blízkosti pláže vyvěrají podmořské prameny a přispívají k nádherné hře barev mořské vody.

Sutomore, hlavní plážRiviéra se výrazněji zaměřuje na podporu vodních sportů, především jachtingu, pro který má mimořádně dobré předpoklady a komplexní přírodní podmínky. Za tímto účelem byl vybudován na okraji Baru jachtařský přístav s širokým zázemím služeb pro jachtaře, největší a nejlépe vybavený v Černé Hoře.

Ve vnitrozemí Barské riviéry se táhne masív Rumija (až 1594 m), který odděluje přímoří od Skadarského jezera a příznivě tak ovlivňuje též podnebí Barské riviéry, jakož i délku turistické sezóny.

Četné malé vodní toky, které stékají z kopců Rumija, nejenže vytvořily svými naplaveninami zdejší krásné pláže, ale přispívají i k bohaté vegetaci této riviéry.

Barská riviéra vyniká velmi dobrými výletními možnostmi a chce je v budoucnosti intenzivněji využívat. Velmi dobře dostupné je např. Skadarské jezero s velkou škálou rekreačních, sportovních a přírodních příležitostí. Cestu ke Skadarskénu jezeru, urychlil nový silniční tunel Sozina na trase Bar - Virpazar, otevřený v r. 2005. Pak může dobře pokračovat do Podgorice nebo do Cetinje a na Lovćen. Pohoří Rumija s vrcholkem Sutormanem (1185 m) nabízí nepříliš nároční turistické výlety a výstupy.


Zajímavé lokality

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Zábavní slavnost a přehlídka vyzdobených plavidel v Kotoru - "Bokelská noc"

Hlavní atrakcí zábavní slavnosti "Bokelská noc" je přehlídka osvětlených a originálně vyzdobených plavidel, která musí třikrát obeplout určenou trasu před kotorských nábřežím.

17.08.2017
Jubilejní desátý festival elektronické hudby "Refresh" v Kotoru

Jubilejní desátý festival elektronické hudby "Refresh" v Kotoru

Milovníky elektronické taneční hudby čeká letos jubilejní desátý Refresh Festival, který se bude konat od 10. do 12. srpna v kotorském klubu Maximus. Na dvou hudebních scénách vystoupí na 50 DJ´s z celého světa.

08.08.2017
V Kotoru začíná nejveselejší akce sezóny - "Mezinárodní letní karneval"

V Kotoru začíná nejveselejší akce sezóny - "Mezinárodní letní karneval"

Dnes večer bude v Kotoru zahájen Mezinárodní letní karneval, který potrvá až do 5. srpna.

01.08.2017
Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v srpnu a září 2017

Kulturní, zábavní a sportovní akce na černohorském pobřeží v srpnu a září 2017

V destinacích cestovního ruchu se v sezóně koná celá řada kulturních, zábavních a sportovních akcí, které tak obohacují zdejší turistickou nabídku.

27.07.2017
Festival "After beach parties" na deseti černohorských plážích

Festival "After beach parties" na deseti černohorských plážích

"After beach parties" jsou určeny především mladé generaci a milovníkům elektronické hudby různých žánrů, kteří v Černé Hoře tráví dovolenou. V rámci festivalu si mohou užít celkem párty a vystoupení při poslechu oblíbených letních hitů a v krásném prostředí černohorských pláží.

20.07.2017
Milovníci dobré hudby si užijí na festivalu "SeaRock" v Kotoru

Milovníci dobré hudby si užijí na festivalu "SeaRock" v Kotoru

Víkend v Kotoru bude již po sedmé patřit festivalu "SeaRock", který se uskuteční pátek a v sobotu 21. a 22. července se na Letní scéně. Během dvou festivalových nocí se publiku představí kromě černohorských a regionálních skupin i hosté z USA a Itálie.

13.07.2017

Zájezdy

Hotel R, Bar

Konečná cena od 7590 Kč
dospělá osoba / polopenze / týden

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?