"Svátek mimózy" ve městě Herceg-Novi bude plný karnevalové zábavy a veselí

Datum zveřejnění : 25.01.2018

Mimóza

Město a letovisko Herceg-Novi se chystá na oslavy největšího svátku květin na černohorském pobřeží, který bude plný karnevalové zábavy a veselí. "Svátek mimózy" (Praznik mimoze) bude trvat od 2. února až do 25. února. Na programu tohoto již 49. ročníku festivalu ve znamení květů mimózy a nadcházejícího jara je celá řada kulturních, zábavních a sportovních akcí - průvody, karnevaly pro dospělé i děti, lidové slavnosti a sportovní akce.

Mimóza (česky citlivka, latinsky Acacia dealbata) se stala symbolem města Herceg-Novi. V oblasti boky Kotorské kvete obvykle začátkem února, kdy je většina Evropy pokryta sněhem. Její půvabné žluté květy zaplavují místní trhy a něžná vůně mimózy se line celým okolím. Pro tuto oblast je i významným vývozním artiklem (více informací o mimóze i Herceg-Novi najdete v tematickém článku: Herceg-Novi - město mimózy, lázeňské tradice a pohnuté historie).

Než však začne vlastní Svátek mimózy, bude se v neděli 28. ledna konat Abrum neboli pozvánka k účasti na oslavách. V 11 hodin se z lázní Igalo vydá karnevalový průvod s alegorickými vozy na hlavní náměstí v Herceg-Novi (Trg Nikole Djurkovića), kde bude vztyčena karnevalová loutka - Masopust (Karneval). O hudební program se postarají členové tradiční folklorní skupiny - klapy "Stari Kapetan".

Herceg-Novi, hodinová věž (sahat-kula)Slavnostní zahájení Svátku mimózy se bude konat v pátek 2. února v 19 hod. Z Igala projde karnevalový průvod s orchestrem Městské hudby (Gradska muzika), mažoretkami, karnevalovými skupinami, herci a baviči. Vyvrcholením slavnostího večera bude ve 21 hod. koncert oblíbené chorvatské zpěvačky a regionální hvězdy Niny Badrić na scéně na hlavním náměstí.

Hned následující den, v sobotu 3. února se uskuteční tradiční lidová "Slavnost mimózy, ryb a vína" (Fešta od mimoze, ribe i vina) na hercegnovské riviéře. Slavnostní průvod projde osadami Kumbor, Djenovići a Baošići, kde se budou zdarma podávat ryby i víno a budou hrát tradiční lidové soubory - klapy. Předpokládá se, že této slavnosti se zúčastní na dvacet tisíc návštěvníků, kteří přijedou nejen z okolí, ale i ze vzdálenějších koutů Černé Hory i ze sousedních zemí. Na večer je naplánován první maškarní ples (Maskenbal) v Institutu Igalo, jehož hlavní hvězdou bude populární makedonská zpěvačka Tijana Dapčević.

Na své si přijdou i děti, pro které je připraven "Dětský květinový průvod (10. února) a Dětský maškarní ples (18. února) v Institutu Igalo.

Letošní novinkou budou "Dny Bělehradu" a "Dny Řecka", věnované gastronomii, hudbě a kultuře spřátelených zemí.

Sportovní část program bude reprezentovat turnaj v piciginu (plážové hře v mělké modě s malým míčkem) a plavecký závod "Montenegro Mimoza Cup".

Samozřejmě nebude chybět ani tradiční výstava květin, která se bude konat od 9. do 11. února vždy od 11 do 19 hodin v hotelu Vojvodina v Igalu.

Vyvrcholením "Svátku mimózy" bude karnevalový průvod v neděli 25. února, jehož se zúčastní hosté z Rijeky, Pančeva a dalších měst se starou karnevalovou tradicí. Celý program bude zakončen souzením a tradičním spálením loutky Masopustu, koncertem srbské rockové skupiny Van Gogh a slavnostním ohňostrojem.

Program najdete na stránkách Turistické organizace Herceg-Novi: Praznik mimoze 2018


Zdroj informací:

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?