Pevnost Mamula v boce Kotorské se promění v luxusní resort

Datum zveřejnění : 19.10.2017

Ostrůvek Mamula s pevností

V boce Kotorské je několik malých ostrůvků vynikajících mimořádným půvabem a kouzlem. Stojí na nich pozoruhodné stavební památky, kostely, parky nebo pevnosti. Každý ostrůvek má svoji historii a legendy, smutné nebo veselé. Ale zdaleka nejtragičtější události minulosti jsou spojené s ostrůvkem Mamula, kterému se říkalo "Krvavý ostrov" nebo "Ostrov smrti".

Malý ostrůvek Mamula leží ve strategické poloze při vjezdu do boky Kotorské, 3,5 námořních mil jihovýchodně od města Herceg-Novi. Má kruhový tvar o průměru pouhých 200 metrů.

Ostrůvek se prý původně nazýval Žanjice, pak Lastavica (tj. Vlaštovka), Italové mu říkali Rondina a poslední dodnes používané jméno je Mamula. Právě toto jméno je úzce spojeno se zdejší mohutnou pevností, kterou tu vybudovali v roce 1853 Rakušané, když byli pány v boce Kotorské (1814 – 1918). Stavbou byl pověřen rakouský generál srbského původu Lazar Mamula. Měla chránit zdejší vstup do boky před nepřátelských vpádem do boky Kotorské, největšího jihojadranského zálivu.

Pevnost kruhového půdorysu byla postavena z velkých, jemně opracovaných kamenných bloků stejné velikost, tvořících pravidelné vodorovné řady. Do pevnosti se vstupovalo po padacím mostě. Jak v samotném tělese pevnosti, tak i v jeho dvoupatrové věži jsou otvory pro děla.

Svá hrozivá pojmenování si pevnost přinesla z první a druhé světové války, kdy sloužila jako vězení pro válečné zajatce a koncentrační tábor pro odpůrce fašismu. Zdejší političtí vězni ji označovali za "Dantovo peklo" nebo za "Modrou hrobku" a mnozí z těchto bojovníků za svobodu už nikdy živí neopustili její zdi. Posledních 1 500 politických vězňů opustilo tento italský tábor Campo Mamula (též Nummero 11) až po pádu Itálie v roce 1943.

Stále mohutná a trochu hrozivá se dochovala do dnešních dnů, i když poničená zemětřesením v roce 1979. Chátrající pevnost byla vyhlášena černohorskou kulturní památkou. Na ostrůvek často zavítali místní i turisté prohlédnout si pevnost, vyfotografovat si všechno, co je zajímavé a co přibližuje historii pevnosti.

Černohorská vláda dlouhá léta hledala možnost smysluplného využití zdevastované pevnosti k turistickým nebo kulturním účelům. Když v roce 2015 uzavřela smlouvu o pronájmu ostrůvku i s pevností na 49 let se švýcarskou společnosti Orascom Development, která tu má vybudovat luxusní hotel, zvedla se vlna nesouhlasu. Odpůrci poukazovali na mimořádnou hodnotu této kulturní památky, která by měla být po obnově zachována jako muzeum pro budoucí generace. Také poukazovali na to, že postavit luxusní resort věnovaný zábavě v místě, kde trpělo a zahynulo tolik lidí, je do očí bijící příklad nedostatku úcty vůči historii.

Nakonec však společnost Orascom převzala pevnost do svých rukou a letos v létě začala svůj projekt v hodnotě 15 milionů eur realizovat. Nyní probíhají probíhají přípravné práce, čistí se a vyklízí vše, co nemá historickou hodnotu. Pak teprve začne pod dohledem památkářů obnova pevnosti a výstavba boutique hotelu se 23 pokoji, bazénem, velkou terasou, restaurací, kavárnami, klubem, spa centrem a malou marinou. Pohnutou historii pevnosti připomene malé pamětním muzeum. Resort "Mamula Island" má být dokončen do poloviny roku 2019.

Informace: Mamula Island


Zdroj informací:

Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Přírodní krásy Černé Hory jsou nekonečným zdrojem inspirace a každým rokem přitahují více turistů, kteří si užívají jedinečné spojení hor a moře. Právě Kotor je výjimečným místem, kde v jednom dni se lze koupat v boce Kotorské, obdivovat historické památky i zdolávat štíty vysoké 1 700 metrů v pohoří Lovćen.

02.11.2017
Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

V červenci letošního roku bylo na zasedání Výboru pro světové kulturní dědictví rozhodnuto o zapsání "Opevnění města Kotoru" na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

26.10.2017
Pevnost Mamula v boce Kotorské se promění v luxusní resort

Pevnost Mamula v boce Kotorské se promění v luxusní resort

V boce Kotorské je několik malých ostrůvků vynikajících mimořádným půvabem a kouzlem. Každý má svoji historii a legendy, smutné nebo veselé. Ale zdaleka nejtragičtější události minulosti jsou spojené s ostrůvkem Mamula, kterému se říkalo "Krvavý ostrov" nebo "Ostrov smrti".

19.10.2017
Dobrotský dort je opravdu kulinářský skvost

Dobrotský dort je opravdu kulinářský skvost

Dobrotské kuchařky předávaly své kuchařské dovednosti, znalosti a zkušenosti mladým generacím, a tak se tato skvělá pochoutka, kterou místní také nazývali "Carský dort", dochovala až do našich dnů.

26.09.2017
Den bez aut v Kotoru

Den bez aut v Kotoru

Bude to mimořádná příležitost zažít hlavní kotorskou ulici, která je dnes a denně ochromena zácpami, bez automobilového provozu, bez zplodin z výfuků a rachotu motorů.

20.09.2017
"World Music Festival" v Tivatu přinese hudbu z celého světa

"World Music Festival" v Tivatu přinese hudbu z celého světa

Turistická organizace Tivatu organizuje opět "World Music Festival: Feel It. Taste It.", aby seznámila místní i turisty s aktuální hudbou z celého světa. Festival se bude konat od 22. do 24. září na městském nábřeží Pine vždy od 20.30 hod.

14.09.2017

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?