Na jaře příštího roku bude otevřen luxusní rezort Lazure Marina & Hotel

Datum zveřejnění : 24.11.2017

Herceg-Novi

V osadě Meljine, ležící ve východním sousedství města a známého letoviska Herceg-Novi v boce Kotorské, staví ruská společnost Imperio Holding luxusní komplex Lazure Marina & Hotel, který má být dokončen na jaře roku 2018.

Práce na stavbě začaly již v roce 2014, kdy byla zahájena stavba kamenné pobřežní zdi a procházkové cesty – korza, která spojuje Meljine s promenádou Pet Danica. Tato nejznámější černohorská pobřežní cesta pro pěší procházky je dlouhá 6 km a vede podél moře přes Herceg-Novi až do Igala. V těsné blízkosti se rozkládá osady Meljine se rozkládá lesopark Savina, který je oblíbenou rekreační oblastí obyvatel města. Nyní se začne stavět klub pro jachtaře, zázemí nové mariny a poté i samotný jachtařský přístav – marina. Ta bude mít 221 stání pro lodi o délce do 30 metrů a bude otevřena všem zájemcům.

Podle plánu budou pokračovat i práce na centrálním objektu komplexu, historické budovy tzv. Lazaretu, kde vznikne pětihvězdičkový hotel. Atraktivní komplex o rozloze 6 000 metrů čtverečných se skládá ze sedmi budov vzájemně propojených nádvořími.

Lazarety tedy karanténní stanice, začali budovat Benátčané poté, co se jim podařilo v roce 1688 porazit Turky a vyhnat je z této části boky Kotorské. Jejich plánem bylo vybudovat na osvobozeném území významné obchodní centrum, přístav nákladní i osobní s patřičným zázemím, který se měl stát vážným soupeřem a konkurentem přístavu Dubrovnické republiky, soupeřky Benátek. Vzhledem k několika tragickým epidemiím moru v Evropě bylo pro Benátčany nezbytné zabránit šíření nákazy na území Benátské republiky, postavili Benátčané ve městě Herceg-Novi lazaret, který vydával potvrzení o zdravotní nezávadnosti zboží a zdraví lidí. Přísné předpisy uplatňované v lazaretu se nikdo neodvažoval porušovat. Podrobněji v tematickém článku: Historické lazarety na jižním pobřeží Jadranu.

První lazaret byl postaven přímo ve městě Herceg-Novi, ve svahu pod kostelem sv. Antonína. Ale brzy se ukázalo, že v jde o území ohrožené sesuvem půdy, a tak bylo rozhodnuto o nové stavbě v osadě Meljine. Budova lazaretu, postavená v roce 1732, připomínala vojenskou pevnost, jen její zdi nebyly tak vysoké a chyběla obranná věž. A svou původní podobu si v podstatě nese dodnes.

Budování Lazaretu je spojeno s nepříliš známou historkou, která je typická pro jejího hlavního aktéra – Benátskou republiku. V poměrné blízkosti osady Meljine, na samém okraji Herceg-Novi tvoří nepřehlédnutelnou dominantu klášterní pravoslavný kostel Savina, uctívaný věřícími i daleko mimo tuto oblast. Když mniši ze Saviny chtěli postavit nový kostel a připravili si opracované kamenné bloky, Benátčané jim tento materiál prostě zabrali a použili právě na stavbu Lazaretu.

Na začátku 19. století, kdy zdejší území připadlo Rakousku a lazarety ztratily své oprávnění, převzala celý objekt armáda. Vojenským účelům sloužil pak i za socialistické Jugoslávie. Naposledy v něm byla dětská ozdravovna.

Po provedené rekonstrukci a obnově budovy Lazaretu v něm bude 24 ubytovacích jednotek, dvě restaurace s terasou a pohledem na moře, barem, kongresovým sálem, kaplí a malou pamětním místností připomínající historii místa. Za budovou Lazaretu na místě starých skladišť bude stát depandance, kde budou v patrech apartmány a v přízemí malé obchodní centrum s restauracemi a kavárnami, dětská herna a spa centrum otevřené po celý rok. Počítá se i s podzemními garážemi. Celá investice zcela změní vzhled osady Meljine a přispěje k jejímu výraznému oživení.

Celý komplex Lazure Marina & Hotel má všechny předpoklady stát se jedním z nekrásnějších rekreačních zařízení v boce Kotorské. Kromě historické a kulturní hodnoty má nesporné estetické a přírodní přednosti, především díky poloze na samém břehu jednoho z nejkrásnějších zálivů Evropy. Hosté si tak budou moci užívat jedinečný výhled na modrou hladinu moře a kouzelnou scenérii s kulisou hor v pozadí.

Informace: Lazure Marina & Hotel


Zdroj informací:

Sté výročí námořní vzpoury v boce Kotorské v roce 1918

Sté výročí námořní vzpoury v boce Kotorské v roce 1918

Prvního února to bude přesně sto let, kdy v boce Kotorské došlo v rakousko-uherském námořnictvu ke vzpouře, která pak byla krvavě potlačena. Popraven byl i jeden z jejích organizátorů Čech František Raš (též Rasch), rodák z Přerova.

30.01.2018
Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Do tří největších projektů v cestovním ruchu v boce Kotorské bylo dosud investováno 890 milionů eur. Nejdražším projektem je Porto Montenegro, do něhož bylo zatím investováno 479 milionů eur, za ním následuje Porto Novi s 290 miliony eur a třetím je Luštica Bay se 120 miliony eur.

18.01.2018
Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

V současné době probíhá v černohorském Perastu závěrečná etapa obnovy paláce Smekja a jeho úpravy v luxusní hotel.

11.01.2018
Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Hotel Rivijera v letovisku Njivice se stane novou perlou Středomoří

Nový vlastník hotelu Rivijera v letovisku Njivice plánuje investovat kolem dvou milionů kun, aby se tento hotel stal novou perlou Středomoří.

07.12.2017
Na jaře příštího roku bude otevřen luxusní rezort Lazure Marina & Hotel

Na jaře příštího roku bude otevřen luxusní rezort Lazure Marina & Hotel

V osadě Meljine, ležící ve východním sousedství města a známého letoviska Herceg-Novi v boce Kotorské, staví ruská společnost Imperio Holding luxusní komplex Lazure Marina & Hotel, který má být dokončen na jaře roku 2018,

24.11.2017
Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Přírodní krásy Černé Hory jsou nekonečným zdrojem inspirace a každým rokem přitahují více turistů, kteří si užívají jedinečné spojení hor a moře. Právě Kotor je výjimečným místem, kde v jednom dni se lze koupat v boce Kotorské, obdivovat historické památky i zdolávat štíty vysoké 1 700 metrů v pohoří Lovćen.

02.11.2017

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?