Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Datum zveřejnění : 26.10.2017

Kotor, jižní brána (Vrata od Gurcića)

V červenci letošního roku bylo na zasedání Výboru pro světové kulturní dědictví rozhodnuto o zapsání "Opevnění města Kotoru" na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o společný zápis tří evropských zemí s názvem "Benátské obranné stavby z období 16. až 17. století, jehož součástí je šest pevností a opevněných měst, z toho tři na území Itálie (Bergamo, Peschiera del Garda a Palmanova), dvě na území Chorvatska (obranný systém města Zadaru a pevnost sv. Mikuláše v Šibeniku) a jedna na území Černé Hory (Kotorské opevnění).

Zápis "Benátské obranné stavby z období 16. až 17. století" zahrnuje západní část – Stato di Terra a mořskou část – Stato da Mar Benátské republiky, mocné vládkyně Středomoří. Zahrnuje obranné objekty od regionu Lombardie do jižní části východního Jadranu. Obranné objekty Stato di Terra chránily Benátky před nebezpečím ze severozápadní Evropy, pevnosti ve Stato da Mar kontrolovaly mořské cesty, bezpečnou plavbu lodí až do východního Středomoří, přístavy v dané oblasti a zajišťovaly další šíření a upevňování moci Benátské republiky. Inovovaná síť obranných objektů představovala ve své době modernizaci a její přizpůsobení rozsáhlému nárůstu a rozmachu palných zbraní v technologii válčení a následným změnám i v obranné architektuře. Nový obranný systém pak postupně převzala celá Evropa.

Černá Hora kandidovala spolu s Kotorem i pevnosti ve městech Herceg-Novi a Ulcinj, ale tato nominace však nebyla výborem zatím přijata. Podle vyjádření expertů UNESCO, je třeba k zařazení hercegnovské pevnosti Forte Mare dopracovat odpovídající studie a provést restaurátorská opatření. Také ulcinjská památka má sice nesporné kulturní hodnoty, které dokazují složitost kulturních vlivů, které v Ulcinji zanechaly své stopy, avšak benátská vrstva není v Ulcinji zachována v té míře, aby potvrdila autentičnost a integritu.

Kromě tohoto nového zápisu má Černá Hora má na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví organizace UNESCO tři památky, a to historické město Kotor s přilehlou oblastí boky Kotorské (1979), pohoří Durmitor včetně kaňonu řeky Tary (1980 a 2005) a Středověké náhrobní kameny - stećci (2016).

Informace: UNESCO - Montenegro

 


Zdroj informací:

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Do tří největších projektů v cestovním ruchu v boce Kotorské bylo dosud investováno 890 milionů eur. Nejdražším projektem je Porto Montenegro, do něhož bylo zatím investováno 479 milionů eur, za ním následuje Porto Novi s 290 miliony eur a třetím je Luštica Bay se 120 miliony eur.

18.01.2018
Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

V současné době probíhá v černohorském Perastu závěrečná etapa obnovy paláce Smekja a jeho úpravy v luxusní hotel.

11.01.2018
Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" získal před pár dny ocenění jako nejlepší evropský festival v kategorii Best Medium-Sized Festival, tedy největší festival střední velikosti, v prestižních evropských cenách European Festival Awards.

04.01.2018
Luxusní tivatská marina je stále oblíbenější

Luxusní tivatská marina je stále oblíbenější

V tivatské marině Porto Montenegro letos zakotvilo 2 224 jachet, z nichž nejdelší měřila 140 metrů.

29.12.2017
Černá Hora – turistická destinace budoucnosti

Černá Hora – turistická destinace budoucnosti

Černá Hora obsadila vysoké páté místo v žebříčku "Globální turistické destinace budoucnosti", který sestavuje britský časopis pro obchod "fDi Magazine" vydávaný skupinou Financial Times.

22.12.2017
V Podgorici byly uděleny turistické ceny za rok 2017 - "Wild Beauty Award"

V Podgorici byly uděleny turistické ceny za rok 2017 - "Wild Beauty Award"

Na slavnosti konané 13. prosince 2017 v hotelu "Hilton" v Podgorici byly vyhlášeny ceny "Wild Beauty Award", které uděluje již třináctý rok Národní turistická organizace Černé Hory.

14.12.2017

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?