Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Datum zveřejnění : 26.10.2017

Kotor, jižní brána (Vrata od Gurcića)

V červenci letošního roku bylo na zasedání Výboru pro světové kulturní dědictví rozhodnuto o zapsání "Opevnění města Kotoru" na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o společný zápis tří evropských zemí s názvem "Benátské obranné stavby z období 16. až 17. století, jehož součástí je šest pevností a opevněných měst, z toho tři na území Itálie (Bergamo, Peschiera del Garda a Palmanova), dvě na území Chorvatska (obranný systém města Zadaru a pevnost sv. Mikuláše v Šibeniku) a jedna na území Černé Hory (Kotorské opevnění).

Zápis "Benátské obranné stavby z období 16. až 17. století" zahrnuje západní část – Stato di Terra a mořskou část – Stato da Mar Benátské republiky, mocné vládkyně Středomoří. Zahrnuje obranné objekty od regionu Lombardie do jižní části východního Jadranu. Obranné objekty Stato di Terra chránily Benátky před nebezpečím ze severozápadní Evropy, pevnosti ve Stato da Mar kontrolovaly mořské cesty, bezpečnou plavbu lodí až do východního Středomoří, přístavy v dané oblasti a zajišťovaly další šíření a upevňování moci Benátské republiky. Inovovaná síť obranných objektů představovala ve své době modernizaci a její přizpůsobení rozsáhlému nárůstu a rozmachu palných zbraní v technologii válčení a následným změnám i v obranné architektuře. Nový obranný systém pak postupně převzala celá Evropa.

Černá Hora kandidovala spolu s Kotorem i pevnosti ve městech Herceg-Novi a Ulcinj, ale tato nominace však nebyla výborem zatím přijata. Podle vyjádření expertů UNESCO, je třeba k zařazení hercegnovské pevnosti Forte Mare dopracovat odpovídající studie a provést restaurátorská opatření. Také ulcinjská památka má sice nesporné kulturní hodnoty, které dokazují složitost kulturních vlivů, které v Ulcinji zanechaly své stopy, avšak benátská vrstva není v Ulcinji zachována v té míře, aby potvrdila autentičnost a integritu.

Kromě tohoto nového zápisu má Černá Hora má na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví organizace UNESCO tři památky, a to historické město Kotor s přilehlou oblastí boky Kotorské (1979), pohoří Durmitor včetně kaňonu řeky Tary (1980 a 2005) a Středověké náhrobní kameny - stećci (2016).

Informace: UNESCO - Montenegro

 


Zdroj informací:

Byl obnoven římský most u města Nikšiće

Byl obnoven římský most u města Nikšiće

A po nedávno dokončené obnově přitahuje pozornost milovníků historických památek tzv. Římský most, tedy most na téměř vyschlé říčce Moštanici.

08.11.2017
Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Přírodní krásy Černé Hory jsou nekonečným zdrojem inspirace a každým rokem přitahují více turistů, kteří si užívají jedinečné spojení hor a moře. Právě Kotor je výjimečným místem, kde v jednom dni se lze koupat v boce Kotorské, obdivovat historické památky i zdolávat štíty vysoké 1 700 metrů v pohoří Lovćen.

02.11.2017
Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

V červenci letošního roku bylo na zasedání Výboru pro světové kulturní dědictví rozhodnuto o zapsání "Opevnění města Kotoru" na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

26.10.2017
Pevnost Mamula v boce Kotorské se promění v luxusní resort

Pevnost Mamula v boce Kotorské se promění v luxusní resort

V boce Kotorské je několik malých ostrůvků vynikajících mimořádným půvabem a kouzlem. Každý má svoji historii a legendy, smutné nebo veselé. Ale zdaleka nejtragičtější události minulosti jsou spojené s ostrůvkem Mamula, kterému se říkalo "Krvavý ostrov" nebo "Ostrov smrti".

19.10.2017
Zmapováno 46 horských stezek v národních parcích Biogradska gora, Durmitor a Prokletije

Zmapováno 46 horských stezek v národních parcích Biogradska gora, Durmitor a Prokletije

Turistická organizace Žabljaku představila výsledky projektu "IT jako podpora rozvoje adrenalinového cestovního ruchu", jehož cílem je naučit členy horolezeckých klubů, outdoorových klubů, cyklisty a milovníky přírody využívat GPS navigaci a mobilní telefony k lepší orientaci v horách.

12.10.2017
Dobrotský dort je opravdu kulinářský skvost

Dobrotský dort je opravdu kulinářský skvost

Dobrotské kuchařky předávaly své kuchařské dovednosti, znalosti a zkušenosti mladým generacím, a tak se tato skvělá pochoutka, kterou místní také nazývali "Carský dort", dochovala až do našich dnů.

26.09.2017

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?