Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

Datum zveřejnění : 11.01.2018

Perast

V současné době probíhá v černohorském Perastu závěrečná etapa obnovy paláce Smekja a jeho úpravy v luxusní hotel.

Největší historická stavba v Perastu, která je současně jednou z nejcennějších kulturněhistorických památek v boce Kotorské, palác rodiny Smekjů, se po letech dočká obnovy a již letos obohatí toto malebné městečko o pětihvězdičkový hotel v historickém stylu.

Samo městečko Perast zaujímá v historii boky Kotorské mimořádné místo. Bylo od konce středověku samostatnou komunitou pod svrchovaností Benátské republiky. Je rozloženo na pobřeží zálivu a ve svahu nad ním přímo proti úžině Verige, které dominují dva ostrůvky, a to uměle navršený ostrůvek Panny Marie na útesu (Gospa od Škrpjela) a o málo větší ostrůvek sv. Jiří (Sveti Djordje). Zdejší scenérie patří k nejpůsobivějším a nejčastěji fotografovaným v celém zálivu.

Pro Benátskou republiku byl Perast díky své poloze předsunutým opěrným bodem v bojích s Turky. Za daných okolností je málo pochopitelné, že Benátčané Perast nikdy neopevnili. Perast neměl tehdy běžné městské opevnění, ani hradby, ani pevnost. O to důležitější byla obrana každého domu a paláce, které tak byly vlastně samostatnými pevnostmi a středisky odporu. Město mělo jen deset strážních věží, rozesetých ve svazích nad městem. O to důležitější pak byla houževnatost obrany, osobní statečnost a chrabrost každého člena komunity. Právě díky těmto vlastnostem Perasťanů odolalo městečko i při velkém obléhání v 16. století, kdy nepodlehli ani mnohonásobné přesile Turků. Osvědčili se však i v protitureckých bojích pod benátskou vlajkou na dalších místech ve Středozemním moři, mimo jiné též v proslulé bitvě u Lepanta. Získali si tak uznání a úctu Benátské republiky. Výrazem vysokého hodností statečnosti Perasťanů byla pak výsada, kterou jim Benátská republika udělila, a to střežit na admirálské lodi Benátské republiky její válečnou vlajku jako jeden z jejich gonfaloniérů – praporečníků. A tato výsada jim zůstala až do pádu republiky v roce 1797.

Palác Smekjů, jehož hlavní budova pochází z druhé poloviny 17. století, dal postavit jeho majitel, bohatý a vážený obchodník Petar Smekja. Byl vybudován v barokním slohu s doznívajícími renesančními prvky. Smekja byl právě v té době povýšen na hraběte (conte). Druhý palác se začal stavět ve stejné době, ale dokončen byl až ve třicátých letech 20. století. Oba paláce jsou třípatrové a stojí v centru Perastu: hlavní palác má nádhernou polohu přímo na nábřeží, druhý palác je ukryt za ním. Jejich sousedem je kostel sv. Marka. V hlavním paláci se táhne celým prvním patrem terasa, ve druhém a třetím jsou bohatě zdobené balkony s balustrádami. Oba paláce byly od třicátých letech minulého století využívány pro účely továrny na konfekci "Jadran", která byla v provozu až do osmdesátých let.

Obě budovy jsou vzájemně propojená zastřešeným spojovacím můstkem přes úzkou uličku. Podobné spoje dvou budov byly typickým prvkem tehdejší přímořské architektury.

Rekonstrukci paláce financuje společnost "Jadran Perast", kterou většinově vlastní společnost "Imobilia" Branka Čupiće. Tento budvanský obchodník je majitelem několika historických objektů v boce Kotorské a spravuje také Citadelu v Budvě. Po dokončení obnovy svěří provoz a správu hotelu významnému španělskému hotelovému řetězci Iberostar.

Hotel se bude na trhu prezentovat pod jménem "Iberostar Perast". Bude disponovat 65 ubytovacími jednotkami, dvěma restauracemi, barem, spa a wellness centrem. Hostům poskytne veškeré luxusní služby odpovídající nejvyšší, tedy pětihvězdičkové kategorii.


Zdroj informací:

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Tři největší turistické projekty v boce Kotorské

Do tří největších projektů v cestovním ruchu v boce Kotorské bylo dosud investováno 890 milionů eur. Nejdražším projektem je Porto Montenegro, do něhož bylo zatím investováno 479 milionů eur, za ním následuje Porto Novi s 290 miliony eur a třetím je Luštica Bay se 120 miliony eur.

18.01.2018
Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

Historický palác v Perastu se promění v pětihvězdičkový hotel

V současné době probíhá v černohorském Perastu závěrečná etapa obnovy paláce Smekja a jeho úpravy v luxusní hotel.

11.01.2018
Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" mezi deseti nejlepšími evropskými festivaly

Budvanský "Sea Dance Festival" získal před pár dny ocenění jako nejlepší evropský festival v kategorii Best Medium-Sized Festival, tedy největší festival střední velikosti, v prestižních evropských cenách European Festival Awards.

04.01.2018
Luxusní tivatská marina je stále oblíbenější

Luxusní tivatská marina je stále oblíbenější

V tivatské marině Porto Montenegro letos zakotvilo 2 224 jachet, z nichž nejdelší měřila 140 metrů.

29.12.2017
Černá Hora – turistická destinace budoucnosti

Černá Hora – turistická destinace budoucnosti

Černá Hora obsadila vysoké páté místo v žebříčku "Globální turistické destinace budoucnosti", který sestavuje britský časopis pro obchod "fDi Magazine" vydávaný skupinou Financial Times.

22.12.2017
V Podgorici byly uděleny turistické ceny za rok 2017 - "Wild Beauty Award"

V Podgorici byly uděleny turistické ceny za rok 2017 - "Wild Beauty Award"

Na slavnosti konané 13. prosince 2017 v hotelu "Hilton" v Podgorici byly vyhlášeny ceny "Wild Beauty Award", které uděluje již třináctý rok Národní turistická organizace Černé Hory.

14.12.2017

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?