Byl obnoven římský most u města Nikšiće

Datum zveřejnění : 08.11.2017

Nikšić, římský most

Druhé největší město Černé Hory, Nikšić (50 km severozápadně od Podgorice), jehož dějiny sahají až k Římanům, kteří tu založili vojenská pevnost Anderba, se netěší příliš velkému zájmu turistů, ale přitom jim má co nabídnout. Kromě cenných památek přímo ve městě, například Městského muzea s jeho antickými a středověkými nálezy nebo pevnosti Gornji grad, zvané Bedem nebo Onogošt, stojí za vidění celá řada atraktivních cílů v jeho okolí.

Místní chodí na procházky do lesoparku Trebjesa, který se rozkládá na ploše 156 hektarů. Jedinečný je téměř pohádkový skalní klášter Ostrog, nejnavštěvovanější a nejuctívanější náboženská památka v zemi (15 km od Nikšiće). Svůj půvab má malebná krajina Krupačského jezera (Krupačko jezero), kterému se tu říká „Nikšićské moře“. Navštěvuje se pro možnost provozování různých vodních sportů, rybolovu i jako východisko vycházek do přilehlých lesů. Z itineráře by neměla by být vynechána ani přírodní památka, bizarní geologický krasový jev a současně největší estavela v Evropě, tzv. Gornjepoljski vir (10 km od Nikšiće). Estavela je mimořádně zajímavý jev v krasu, který se projevuje v období srážek a vysokého vodního stavu jako velká vyvěračka, kdy z ní tryská voda zaplavující okolí, v období sucha se projevuje jako ponor – obrovským trychtýřem (94 metrů v průměru a 90 metrů hloubky) pohlcuje vodu. Jako vyvěračka působí tedy v období od poloviny října do poloviny června, jako ponor pak ve zbývajících měsících. Je to velmi efektní jev, zejména koncem léta, kdy působí jako ponor.

V neposlední řadě může být atraktivní i návštěva největšího černohorského pivovaru v Nikšići - "Pivara Trebjesa", který produkuje známé "Nikšićko pivo".

A po nedávno dokončené obnově přitahuje pozornost milovníků historických památek tzv. Římský most (5 km od Nikšiće), tedy most na téměř vyschlé říčce Moštanici (Rimski most na Moštanici). Pochází opravdu z římské doby, ale římská je jen spodní část mostu, horní je pak turecká. Za tureckého panství byl most velmi frekventovaný. Horní část nevydržela velký provoz, takže most musel být často opravován, většinou velmi neodborně.

Kamenný most s pěti oblouky je dlouhý 22 metrů. V roce 1947 byl prohlášen kulturní památkou a v roce 1961 zapsán do národního registru kulturních památek.

Most byl postaven v době, kdy Římané budovali historickou římskou cestu – spojnici Epidauru (nyní přímořský Cavtat v nejjižnějším cípu Chorvatska), Risanu (Rhizon) Nikšiće (Anderba) a Skadaru (Scutari). Její stavbu pravděpodobně vedl guvernér zdejší provincie Dolabella.

Za druhé světové války část mostu pobořili partyzáni, aby se okupantům znemožnili přechod přes řeku. Po válce v roce 1956 byl sice znovu obnoven, ale k zásadní rekonstrukci došlo až nyní.

Obnova mostu, kterou částkou 40 000 eur financovalo černohorské ministerstvo kultury, byla dokončena letos na podzim. Byla to velmi náročná odborná práce, neboť snahou památkářů bylo výslednou stavbu vizuálně připodobnit původní římské stavbě, aniž by byly v plné míře k dispozici původní římské materiály.

Nyní však již most upoutává pozornost novým leskem a krásou. Mohou jej používat pěší, cyklisté, povozy i menší vozidla.


Zdroj informací:

Byl obnoven římský most u města Nikšiće

Byl obnoven římský most u města Nikšiće

A po nedávno dokončené obnově přitahuje pozornost milovníků historických památek tzv. Římský most, tedy most na téměř vyschlé říčce Moštanici.

08.11.2017
Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Kotor na seznamu neuvěřitelných míst Evropy

Přírodní krásy Černé Hory jsou nekonečným zdrojem inspirace a každým rokem přitahují více turistů, kteří si užívají jedinečné spojení hor a moře. Právě Kotor je výjimečným místem, kde v jednom dni se lze koupat v boce Kotorské, obdivovat historické památky i zdolávat štíty vysoké 1 700 metrů v pohoří Lovćen.

02.11.2017
Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Kotorské opevnění bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

V červenci letošního roku bylo na zasedání Výboru pro světové kulturní dědictví rozhodnuto o zapsání "Opevnění města Kotoru" na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

26.10.2017
Novinka: svatební obřad na "Risanských mozaikách"

Novinka: svatební obřad na "Risanských mozaikách"

Místní obyvatelé a turisté, kteří si chtějí svatební obřad užít na neobvyklém místě, mají od letošního dubna mimořádnou příležitost. Své "ano" si mohou říci na jedinečných "Risanských mozaikách" z 3. století našeho letopočtu.

03.05.2017
Černá Hora zlepšuje svoji leteckou dostupnost

Černá Hora zlepšuje svoji leteckou dostupnost

Ze zpráv Světové rady cestování a cestovního ruchu (WTTC) vyplývá, že Černá Hora patří již několik let k nejrychleji rostoucím destinacím cestovního ruchu na světě.

02.02.2017
Historické lazarety na jižním pobřeží Jadranu

Historické lazarety na jižním pobřeží Jadranu

Tak jak morové epidemie koncem středověku a začátkem novověku začaly šířit děs a zkázu v celé Evropě, započaly jednotlivé evropské země urychleně budovat jedinou, byť i nedokonalou ochranu před "černou smrtí", karanténní stanice – lazarety.

01.12.2016

Doporučujeme zájezdy

Aktuální počasí

Podgorica °C
Tivat °C
Ulcinj °C
Více informací »

Aktuální kurzy

1EUR
0 CZK
Co si pořídíte za 1 Euro?
Kopeček zmrzliny. . . . .0,70 EUR
Pivo. . . . .1,50 EUR
Káva. . . . .0,80 EUR
Destilát. . . . .1,30 EUR
Více informací »

Anketa

Jak pojedete letos do Černé Hory?